Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Münbiç’te esnaf isyan etti: PKK/YPG’ye kepenk kapattı!

Suriye’nin Halep ilinde, terör örgütü PKK/YPG’nin işgal ettiği Münbiç ilçesinde esnaf, örgütün “vergi” adı altında topladığı haracı protesto etmek için kepenk kapattı. Esnaf, hayat pahalılığı ve altyapı sorunlarına da tepki gösterdi.

Yayın Tarihi: 06.12.2023 15:53
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 15:53

Münbiç’te esnaf isyan etti: PKK/YPG’ye kepenk kapattı!

Suriye’nin Halep iline bağlı Münbiç ilçesi, terör örgütü PKK/YPG’nin zulmü altında inliyor. Örgüt, ilçede yaşayan Arap halkından “vergi” adı altında haraç alıyor. Ayrıca, elektrik ve su kesintileri, hayat pahalılığı ve güvenlik sorunları da ilçe halkının canını sıkıyor.

ESNAF KEPENK KAPATTI

İlçede yaşayan aşiretler, sosyal medya üzerinden yaptıkları çağrıyla esnafa kepenk kapatma eylemi yapmaya davet etti. Çağrıya ilçe merkezindeki esnafın tamamına yakını katıldı.

Esnaf, terör örgütü PKK/YPG’nin “vergi” adı altında aldığı haracı, hayat pahalılığı ile elektrik ve su kesintilerine karşı kepenk indirerek tepki gösterdi.

münbiç

Nüfusunun yüzde 99’u Arap olan Münbiç’teki esnaf, daha önce de kepenk kapatarak terör örgütün bölge halkına karşı uygulamalarını protesto etmişti. Esnaf, örgütün kendilerine baskı ve zorbalık yaptığını, ilçenin altyapısını ve güvenliğini sağlamadığını, ilçeyi terk etmesini istediklerini dile getirdi.

MÜNBİÇ NEDEN ÖNEMLİ?

Halep’in Münbiç ilçesi, Ağustos 2016’dan bu yana terör örgütü PKK/YPG’nin işgalinde bulunuyor. İlçe, Fırat Nehri’nin batısında, Türkiye sınırına yakın bir konumda bulunuyor. İlçe, terör örgütü PKK/YPG’nin Türkiye’ye yönelik saldırılarını planladığı ve lojistik destek sağladığı bir üs olarak kullanılıyor.

ABD, ilçenin DEAŞ’tan temizlenmesinin ardından PKK/YPG’lilerin Münbiç’i terk edeceği sözünü vermişti. Ancak Washington yönetimi, taahhüdünü yerine getirmedi. Türkiye ve ABD, Haziran 2018’de "Münbiç Yol Haritası"nda uzlaşmıştı ancak ABD’nin oyalamaları nedeniyle yol haritası tamamlanamadı. Rusya da Ekim 2019’da Türkiye ile Barış Pınarı Harekatı sırasında vardığı mutabakatla terör örgütünü Münbiç’ten çıkarmayı taahhüt etmişti.

Ancak ilçede işgalini sürdüren PKK/YPG, buradan Suriye Milli Ordusu (SMO) cephe hatlarına sızma girişimlerinin yanı sıra sivil yerleşimlere top ve roket saldırıları düzenliyor. Terör örgütü, ayrıca ilçede yaşayan Arap halkını sindirmeye, asimile etmeye ve göçe zorlamaya çalışıyor.

münbiç

TÜRKİYE’NİN TAVRI

Türkiye, Münbiç’in terör örgütü PKK/YPG’den temizlenmesi ve ilçe halkının iradesine saygı duyulması konusunda kararlı bir tutum sergiliyor.

Türkiye, ilçenin Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği çerçevesinde Suriye halkına iade edilmesini istiyor. Türkiye, ayrıca ilçede yaşayan Arap halkının haklarını savunuyor ve terör örgütünün zulmüne karşı sesini yükseltiyor.