Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Milyonlarca emeklinin bilmesi gereken! EYT’de 1 TL borcu olana AF YOK

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda da onay bekleyen yüzbinlerce dosya olduğu biliniyor. Bu dosyaların da çoğunun onay almadan red çizgisinin konulduğu biliniyor. Bu dosyaların kapatılmasının sebebi arasında bir çok madde mevcut.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 08:13
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 08:13

 Milyonlarca emeklinin bilmesi gereken! EYT’de 1 TL borcu olana AF YOK

Geçtiğimiz Mart ayında onaylanan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Yasası ile birlikte 1999 yılı öncesi sigortası olanlar emekli olma hakkını sağlamıştı. Milyonlarca vatandaş şartları tamamlayıp emeklilik hakkından faydalanırken, henüz emekli olmayı bekleyen şartları tamamlamak adına çalışan milyonlar emekli adayı bulunmakta. 2 milyona yakın vatandaşın 2024 senesi içerisinde emekli olacağı ön görülüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nda da onay bekleyen yüzbinlerce dosya olduğu biliniyor. Bu dosyaların da çoğunun onay almadan red çizgisinin konulduğu biliniyor. Bu dosyaların kapatılmasının sebebi arasında bir çok madde mevcut.

Hem SSK hem de Bağ-Kur'lu olunması nedeniyle emekliliğe yetecek gün sayısına ulaşılmaması, işe gitmediği halde sigorta yaptırdığı gerekçesiyle sahte sigortalılık belirlenmesi, ortağı olunan şirkette SGK'lı olarak çalıştığının belirlenmesi gibi bir çok faktör emekli olma durumunu engelliyor.

kamu

Yoğun süreç 2023 Mart başı itibari ile devam ederken, 2024'te de aynı yoğunluğun süregeleceği tahmin ediliyor. 2.5 milyondan fazla vatandaş emekli maaşı almaya başlarken, dosyası beklemede olan yüzbinlerce dosyanın olduğu tahmin ediliyor 8 Eylül 1999 itibari ile işe girmek emekli olmak için yetmediği konusunda uzmanlar uyardı bulunuyor. SGK tarafından erken emeklilik şartlarının hepsinin taşınması gerekiyor. Geçmiş yıllardan bir TL'lik borç bulunsa ya da yarım gün prim eksiği bulunsa dahi emekli olma hakkı sağlanamıyor. BAĞ-KUR'dan emekli olunabilmesi için kısmi borçlanma durumu söz konusu olmazken, tamamının borçlanma ile ödenmesi şartı gerekiyor. SGK'ya başvurulması akabinde 3 ay içinde bu borçların ödenmesi gerekiyor.

BORÇLANMALAR DA ZAMLANACAK

2024yılında asgari ücretin artışı ile birlikte doğum, yurtdışı ve askerlik borçlanmaları da asgari ücret zammı oranınca yükselecek. Bunun farkında olmayan birey, emekli olmak için artı 30 bin ila 50 bin lira arasında artı ödeme yapacak.

asgari ücret zammına göre hesaplamalar uzmanlar tarafından yapılırken, olası yüzde 50 zam durumunda 64 bin lira civarında ödenen askerlik borçlanması 94 bin lira civarına tekabül edecek.

zam

PRİM EKSİĞİ KADAR BORÇLANMA ALINACAK

Yapılan hesaplamalarda kaç gün prim eksiğiniz var ise borçlanmadan o gün sayısı kadar faydalanacaksınız. 2 ay prim eksiği olan vatandaş 60 günlük prim satın alabilecek.

Hem SSK hem Bağ-Kur'dan prim gün sayısına hakim vatandaş ise hangi sigortanın primi fazla o sigorta kapsamında emekli olabilecek. Sigorta başvurusu yapan birey işlemlerin durumunu öğrenmek için yukarıda bahsi geçen konular ile gelişmeleri takip edebilmek içi ALO 170 ya da en yakın sosyal güvenlik merkezine gidebilir.