Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Milyonlarca Android kullanıcısı bu uygulamaları indirip taciz ve ölüm tehditleri aldıyor!

Milyonlarca Android kullanıcısının indirdiği ‘SpyLoan’ uygulamaları kolay para kazandırıyor. Fakat kullanıcılar uygulamalar üzerinden sürekli taciz ve ölüm alıyor. İşte ayrıntılar...

Yayın Tarihi: 06.12.2023 16:22
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 16:22

Milyonlarca Android kullanıcısı bu uygulamaları indirip taciz ve ölüm tehditleri aldıyor!

 Android kullanıcıları 2020 yılından bugüne kadar Google Play Store'dan 12 milyon defa kötü amaçlı kredi uygulaması indirdi. Hızlı ve kolay yüksek faizli krediler sağlıyormuş gibi kendilerini gösteren 18 sahte aplikasyon olduğu öğrenildi. Aslında bu uygulamaların bireylere şantaj yapmak ve paralarını almak için kurbanlarının bireysel ve finansal bilgilerini çaldığı öğrenildi.

Antivirüs programı ESET, casus yazılım kullanmaları nedeniyle bunları "spyLoan uygulamaları" şeklinde tanımlıyor. Google'ın, ESET'in uyarısının ardından belirlenen bu aplikasyonları Google Play’den kaldırdığı ifade edildi. İncelemeler, bu aplikasyonların bu yılın ilk altı ayında yüzde 90 büyüdüğüne ve önemli ölçüde Amerika ve Avrupa haricindeki bireyleri hedef aldığına işaret ediyor. Sahte uygulamalar bazen kredi sağlayıcılarının ve finans kurumlarının isimlerini de taklit ediyor.

KULLANICILAR ÖDEME YAPMASI İÇİN ŞANTAJA UĞRUYOR

Bu aplikasyonların indirilmesinin ardından saldırganlar, kullanıcı kredi için müracaat etmemiş ya da kabul edilmemil olsa da, kullanıcıları ödeme konusunda taciz ediyor. Pek çok kullanıcı olumsuz yorumlar bırakarak, uygulamaların genellikle hiç kredi göndermediğini ve kişileri sürekli rahatsız ettiğini paylaştı. Ekstrem hallerde, kişiler aplikasyonlar yüzünden güvende olmadıklarını kaydediyor.

Bu aplikasyonlar genel olarak yasal fintech uygulamaları gibi çalışıyor. Aplikasyonlar, normalde bireylere yüksek ulaşılabilir ekonomik hizmetler sağlayarak son dönemlerde popüler oldu.