Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Milyonlara yeni yıl öncesi güzel haber! Devlet borçları faiziyle beraber silecek!

Torba yasa kapsamında GSS prim affı konusu da gündeme çıktı. Bu kapsamda Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları ve faizleri silinecek

Yayın Tarihi: 13.12.2023 14:04
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 14:04

Milyonlara yeni yıl öncesi güzel haber! Devlet borçları faiziyle beraber silecek!

Herhangi bir işyerinde çalışıyor olsanızda GSS primleriniz ödenmemeiş sizin de bu durumdan geç haberiniz olmuş olabilir. Bu durumda birikmiş primlerinizi kendinizin ödemesi gerekmektedir. Primlerini ödemeyen vatandaş her torba yasa da prim indirimini ya da affını beklemektedir. 2024 yılı başı itibari ile TBMM'ye sunulacak olan torba yasada yer alması beklenen GSS Prim affı ile alakalı detaylar araştırılıyor. Prim borçlarının tamamen silinip silinmeyeceği ya da kimlerin prim borcunun silineceği merak edilmektedir. 

Resmi kurumlarda çalışanların prim borçları işveren tarafından ödenmektedir. Özel sektörde çalışan kimi bireyin de GSS primleri eksik yatabilmektedir. Serbest meslekte çalışanlar ise prim gün sayısında kendisi meshuldur. 

GSS PRİMLERİ ÖDENMEZSE NE OLUR?

GSS primlerinin ödenmediği durumlarda Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından hanelere gelebilecek icralar söz konusu olabilmektedir. SSK kapsamında tedavi olunması imkansız hale gelebilir. Ancak birikmiş olan prim günlerinin ödenmesi durumunda ise eski hizmetlerden kaldığı yerden faydalanılabilinecektir. 

Hükümet tarafından uzun zamandır devam eden torba yasanın kısa sürede içerisinde meclise sunulması bekleniyor. GSS borçları da bu yasa içerisinde bazı bireyleri kapsayacak şekilde af kapsamına girecek. 

gss

PRİM BORÇLARI SİLİNECEK

Geçmişten gelen prim borçlarının ödenmesi kapsamından kimlerin faydalanacağı merak edilmekte. Bu kapsamda kimlerin prim borcu silinecek konusu araştırılmakta. Yeni yılın gelmesi ile birlikte onay alacak olan GSS Prim Affı yasasından 1 Ocak 2014 öncesi GSS prim borcu olanlar faydalanacak. Gecikme zammı, gecikme cezası ile birlikte ödenmemiş genel sağlık sigortası primleri af kapsamına girecek.

Sigortalı olarak çalışan bireyin gün primleri çakıştığı kurum tarafından ödenmektedir. Ancak kendi işini yapan ya da çalışmayan için prim günlerini kendisi ödemesi gerekmektedir. Dikkat edilmemesi durumunda ay ay boçlanma doğabilmektedir. Torba Yasa kapsamında ise GSS prim borçlularına af geleceği biliniyor. 

2 MİLYON KİŞİ FAYDALANACAK

Prim borçlarından yaklaşık olarak 2 milyon kişinin faydalanacağı ve prim borçlarının kapatılacağı ön görülüyor. 2014 yılı öncesi prim borcu olanlar bu kapsamdan faydalanabilecek. 

gssss

2024 yılında asgari ücrete yapılacak olan zam ile birlikte GSS prim zammı da güncellenecek iken bu rakam şimdi aylık 402 TL olarak ödeniyor. 

TORBA YASADA 54. MADDEDE YER ALACAK

Meclise sunulması beklenen torba yasa teklifinde 54. madde olarak yer alan GSS prim borçları için çalışmalar devam ediyor. Yeni yıl öncesinde torba yasa onaylanması durumunda prim borcu olanlar 2024'e sıfır borç ile girebilecek.