Bist 100
10.404,26 2%
DOLAR
32,31 -0,01%
EURO
35,15 0,55%
ALTIN
2.394,34 -0,36%

Migren ağrısı kabusunuz olmasın! İşte ağrıya son veren, evde uygulanabilecek doğal çözümler...

Migren, şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve ışık ve sese karşı hassasiyet gibi semptomlarla karakterize kronik bir nörolojik hastalıktır. Migren ağrısı, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyecek kadar şiddetli olabilir. Peki, migren ağrısı ile nasıl başa çıkılır? İşte migren ağrısını bıçak gibi kesecek, evde uygulanabilecek doğal çözümler...

Yayın Tarihi: 13.11.2023 08:07
Güncelleme Tarihi: 13.11.2023 08:07

Migren ağrısı kabusunuz olmasın! İşte ağrıya son veren, evde uygulanabilecek doğal çözümler...

Migren, tekrarlayan, genellikle zonklayıcı ve şiddetli baş ağrıları ile karakterize kronik bir nörolojik hastalıktır. Migren ağrıları genellikle bir tarafı etkiler ve saatlerce veya günlerce sürebilir.

Migrenin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonunun rol oynadığı düşünülmektedir. Migren ataklarını tetikleyebilecek bazı faktörler ise şunlardır: Stres, hormonal değişiklikler, uykusuzluk ya da aşırı veya yetersiz uyku, bazı yiyecekler ve içecekler (örneğin, çikolata, peynir, alkol), parlak ışık, yüksek ses ve hava durumu değişiklikleri.

Stres yönetimi, düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve tetikleyici faktörlerden kaçınmak migren ağrısını önlemek için alınabilecek en yaygın yöntemlerdir. 

Migren ağrısı için bazı doğal çözüm yöntemleri de önerilmektedir. Bu yöntemler, ağrıyı hafifletmeye ve atakların sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Migren ağrısı için doğal çözüm yöntemleri şunlardır: Akupunktur, yoga, meditasyon, masaj, magnezyum takviyesi, özellikle Ihlamur, papatya, rezene, zencefil gibi bitki çayları, nane ve lavanta yağı...

lavanta yagı bas agrısına iyi gelir mi

Nane ve lavanta yağı, migren ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek iki uçucu yağdır. Bu yağlar, ağrı kesici, anti-inflamatuar ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Nane yağı, migren ağrısını hafifletmede etkili olduğu gösterilen en yaygın uçucu yağlardan biridir. Nane yağının içeriğindeki mentol, kan damarlarını genişleterek ve kan akışını artırarak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca, nane yağı, migren ağrısına eşlik eden mide bulantısını ve kusmayı da azaltabilir.

Lavanta yağı, migren ağrısını hafifletmeye yardımcı olan bir başka uçucu yağdır. Lavanta yağının içeriğindeki linalool ve linalil asetat, ağrıyı azaltmaya ve stresi azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar ve sakinleştirici özelliklere sahiptir.

Nane ve lavanta yağını migren ağrısı için kullanmanın birkaç yolu vardır:

- Bir taşıyıcı yağ ile seyrelterek masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bir çay kaşığı taşıyıcı yağ (zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya jojoba yağı gibi) ile 5-10 damla nane veya lavanta yağını karıştırın. Bu karışımı alnınıza, şakaklarınıza ve boyununuza masaj yaparak uygulayın.

- Bir buharlaştırıcıda kullanarak soluyabilirsiniz. Bir buharlaştırıcıya birkaç damla nane veya lavanta yağı damlatın ve başınızı buharlara doğru tutun.

- Bir banyoda kullanarak cildinize nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Banyonuza birkaç damla nane veya lavanta yağı damlatın ve 15-20 dakika boyunca dinlenin.