Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Microsoft'un yapay zekâ uygulaması görme engelliler için şimdi Android'te!

Görme engelli kullanıcılar için dünyayı anlatan Seeing AI uygulaması, Android kullanıcıları için sunulmaya başlandı. İşte konuya ilişkin tüm merak edilenler...

Yayın Tarihi: 06.12.2023 16:15
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 16:15

Microsoft'un yapay zekâ uygulaması görme engelliler için şimdi Android'te!

Microsoft, pazartesi günü Seeing AI uygulamasını Android telefon ve tabletlerde kullanıma sunarak dünyayı anlatan ücretsiz uygulamayı milyonlarca görme engelliye daha ulaştırdı. Seeing AI, şu anda Google Play Store'da 18 dilde ücretsiz bir şekilde sunuluyor. Ayrıca, bu uygulamaya gelecek yıl 36 dil daha eklenmesi bekleniyor.

İlk olarak 2017’de IOS için kullanıma sunulan Seeing AI, kullanıcıların kameralarını doğrultup gördüklerinin açıklamasını duymalarını sağladı. Uygulama para birimini tanımlıyor, kitapları okuyor, ürünleri belirliyor ve bunun yanı sıra, barkodları tarıyor. Aynı zamanda, arkadaşlarının yüzlerini tanıyıp kaydedebiliyor. Böylece, yaşları, cinsiyetleri ve yüz ifadelerine ilişkin bir öngörüde bulunabiliyor.

Yeni Android sürümünde, makaleleri özetlemek ve çevreye ilişkin detaylı sorular sormak için üretken yapay zekâ becerileri de dahil olmak üzere en son güncellemeler bulunacak.

seeing ai

SEEİNG AI, ENGELLİLERE BÜYÜK AVANTAJLAR SAĞLIYOR

Uygulama, üretici yapay zekânın gücünü kullanan birçok erişilebilirlik ürününden biri olarak öne çıkıyor. Google, ekimde görme engellilerin çevrelerindeki dünyanın en küçük detaylarını yakınlaştırmalarına yardımcı olan Magnifier’i piyasaya çıkardı. Magnifier, aynı zamanda, kullanıcıların kontrastı artırmak için renk filtreleri ilave etmelerine imkân vererek en küçük detayların görünürlüğünü artırıyor.

Üretken yapay zekâ, engelliler için erişilebilirliği artırma hususunda oldukça büyük bir potansiyele sahip. Harvard Business Review, küresel çapta çalışma çağındaki 386 milyon bireyin engelli olduğunu ve bu gruptaki işsizliğin yaklaşık yüzde 80 olduğunu açıkladı. Üretken yapay zekâ, doğru biçimde kullanılması halinde, engelliler için hayatı büyük ölçüde kolaylaştırabilir Yapay zekâ, görme engelli bireyler üzerinde dünyanın geri kalanına göre çok daha büyük bir etki sağlıyor ve Seeing AI gibi uygulamalar buna büyük fırsat veriyor.