Meteoroloji tarih verip uyardı! İstanbul’ kar geliyor

İstanbul, hafta sonu yaşadığı kısa süreli kar yağışının ardından yeniden sıcaklıkların yükselmesine sevinirken, Meteoroloji’den gelen son tahminler kentlileri şaşırttı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) paylaştığı haritaya göre, İstanbul’a pazar günü ikinci kez kar yağacak. Kasım ayında kar yağışının nadir görüldüğü İstanbul, 2016’dan bu yana ilk kez bu durumu yaşayacak.

Meteoroloji tarih verip uyardı! İstanbul’ kar geliyor

İstanbul, geçtiğimiz hafta sonu mevsimin ilk karını gördü. Kentin yüksek kesimlerinde yağan kar, kısa sürede eriyerek yerini sağanağa bıraktı. Bu kar yağışı, 2016’dan bu yana kasım ayında görülen ilk kar yağışı olarak kayıtlara geçti. Genellikle aralık ayından itibaren kar yağışının başladığı İstanbul, uzun bir aranın ardından kasımda beyaza büründü. Bu yağışın ardından sıcaklık yavaş yavaş mevsim değerlerine yükselmeye başladı.

PAZAR GÜNÜ KAR GELİYOR

 Çarşamba gününden itibaren ise sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıkacağı tahmin edilse de Megakenti bir kar yağışı daha bekliyor.

Yarından itibaren yağışlı bir haftaya başlayacak İstanbul’a Meteoroloji’nin paylaştığı haritaya göre pazar günü kar gelecek.

Pazar günü için hazırlanan haritada, yurdun birçok bölgesi için yerleştirilen kar simgesi İstanbul’da da bulunuyor. Meteoroloji, İstanbul’un yüksek kesimlerinde kar yağışının etkili olacağını, kent merkezinde ise karla karışık yağmurun görülebileceğini duyurdu.

İSTANBULLULARA UYARILAR

Meteoroloji, kar yağışının oluşturabileceği olumsuzluklara karşı İstanbullulara uyarılarda bulundu. Kar yağışının ulaşımda aksamalara, buzlanmaya ve don olayına neden olabileceğini belirten Meteoroloji, vatandaşların tedbirli olmalarını istedi.