Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Messenger’a uçtan uca şifreleme özelliği geliyor!

Meta, Messenger'da bire bir sohbetler ve aramalar için uçtan uca şifrelemeyi kullanıma sunarak uzun süredir üzerinde çalıştığı bir yeniliği uygulamaya başlıyor. Uçtan uca şifreleme ile Messenger'da sadece mesajlaşan kişiler mesajların içeriğini görebilecek. İşte merak edilenler...

Yayın Tarihi: 07.12.2023 10:23
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 10:23

Messenger’a uçtan uca şifreleme özelliği geliyor!

Şifreli sohbetler ilk olarak 2016’da Messenger'da isteğe bağlı bir özellik olarak sunuldu. Fakat uzun bir aradan sonra, iki kişi arasındaki konuşmalar için uçtan uca şifrelenmiş mesajlar ve aramalar artık standart olacak.

Messenger Başkan Yardımcısı Loredana Crisan, yaptığı açıklamada, "Bunu sunmak uzun zaman aldı. Çünkü bunu doğru yapmak için zaman ayırdık. Mühendislerimiz, kriptograflarımız, tasarımcılarımız, politika uzmanlarımız ve ürün yöneticilerimiz Messenger özelliklerini sıfırdan tekrar üretmek için yorulmadan çalıştılar” dedi.

messenger

BİRAZ ZAMAN ALACAK

Crisan'a göre, şifreli sohbetleri kullanırken Messenger özelliklerinden ödün verilmeyecek. Bu nedenle temalar ve özel tepkiler gibi şeyleri kullanılmaya devam devam edilecek. Fakat Crisan, tüm Messenger sohbetlerinin varsayılan şifrelemeye geçmesinin biraz zaman alabileceğini söylüyor.

CEO Mark Zuckerberg 2019’da şirketin mesajlaşma uygulamalarında şifrelenmiş geçici mesajlara geçmeyi planladığını paylaşmıştı. Bir Facebook gönderisinde "İletişimin geleceğinin, bireylerin birbirlerine söylediklerinin güvende kalacağından ve mesajlarının ve içeriklerinin sonsuza kadar kalmayacağından emin olabilecekleri özel, şifreli hizmetlere giderek daha fazla kayacağına inanıyorum. Bu geleceğin gerçekleşmesine yardımcı olacağımızı umuyorum” ifadelerini kullanmıştı.