Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Mavi Marmara Derneği Gazze'ye yeniden yelken açıyor

Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği, Gazze’ye insani yardım götürmek için Uluslararası Özgürlük Filosu ile birlikte yeniden denize açılıyor. Dernek, İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü soykırıma karşı sivil ve bağımsız bir hareket olarak ablukayı kırmak için harekete geçtiğini duyurdu.

Yayın Tarihi: 17.11.2023 11:22
Güncelleme Tarihi: 17.11.2023 11:22

Mavi Marmara Derneği Gazze'ye yeniden yelken açıyor

Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği, Gazze’ye insani yardım götürmek için Uluslararası Özgürlük Filosu ile birlikte yeniden denize açılıyor. Dernek, Gazze’de yaşanan soykırıma sessiz kalmayarak, ablukayı kırmak için harekete geçtiğini duyurdu.

Mavi Marmara, 2010 yılında Gazze’ye giderken İsrail’in saldırısına uğramış, 10 kişi şehit olmuş, 56 kişi de yaralanmıştı. Bu saldırı, uluslararası toplum tarafından kınanmış, Türkiye ile İsrail arasında krize neden olmuştu.

GAZZE’DE KATLİAM SÜRÜYOR

Derneğin internet sitesinde yer alan açıklamada, Gazze’de yaşanan dramatik tabloya dikkat çekildi. Açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında camiler, okullar, hastaneler ve tüm sivil yerleşim alanlarının hedef alındığı, son 1 ayda 11 binden fazla insanın şehit edildiği, binlerce sivilin de ağır yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, İsrail’in, Birleşmiş Milletler ile İslam İşbirliği Teşkilatının karar ve ikazlarını hiçe sayarak katliama devam ettiği, 7 Ekim’den bu yana uluslararası vicdanı yok saydığı ifade edildi.

MAVİ MARMARA’DAN ÇAĞRI

Mavi Marmara Derneği, Gazze’ye insani yardım götürmek için Uluslararası Özgürlük Filosu ile birlikte yeniden yola çıkacaklarını açıkladı.

Açıklamada, şu çağrıda bulunuldu:

“Mavi Marmara Derneği olarak, üyesi olduğumuz Uluslararası Özgürlük Filosu ile aldığımız karar doğrultusunda sivil ve bağımsız bir hareket olarak Gazze’ye doğru tekrardan yola çıkıyoruz. Gazze’de bulunan deniz ablukasına karşı olan eylemlerimiz, her zaman şiddetsizlik ve şiddet içermeyen direniş ilkelerine tabidir. Filoya gemi alımı ve insani yardım malzemelerinin temini için sen de destek ol, abluka ve ambargoya karşı sen de sesini yükselt.”

Dernek, bağış ve destek için banka hesap numaralarını da paylaştı.