Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Manastır deyip geçmeyin! Duvarları tarih kokan manastırın geçmişi film şeridi gibi gözlerinizin önünden geçecek

Tarihi yerleri gezmekten keyif alanları bu sefer Midyat’a yolluyoruz. Midyat'ın 23 km güneydoğusunda yer alan bu manastır, yıllık tüm tarih gezinizi tamamlayacak cinsten. Duvarları resmen tarih kokan manastıra Midyat‘a yolunuz düşüyorsa kesinlikle uğramalısınız.

Yayın Tarihi: 14.12.2023 18:18
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 18:18

Manastır deyip geçmeyin! Duvarları tarih kokan manastırın geçmişi film şeridi gibi gözlerinizin önünden geçecek

Midyat ilçesinin 23 km güneydoğusunda yer alan Mor Gabriel Manastırı, her yıl akın akın ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Süryani Kadim Cemaati'nin büyük ve ünlü yapılarından olan Mor Gabriel Manastırı, yüksek bir tepenin üstünde meşe ağaçlarının arasında yapılmıştır. 397 yılında Mor Şemun ve Mor Şmuel tarafından atılmış temeller, kısa süre içersinde yapının inşa edilmesini sağlamıştır. Süregelen toplumlarda ise manastırın içine ve dışına eklemeler yapılmış ve günümüzdeki halini almıştır.

MOR GABRİEL MANASTIRININ TARİH KOKAN GEÇMİŞİ

Mor Gabriel Manastırı 615 ile 1049 yılları arasında metropol bir merkez olarak kullanılmıştır. Kral Arcadius'un zamanında ise Mor Şemun tarafından dua ve barınma yerleri eklenmiştir. Anlatılara göre bu manastır Yunanistan Athos Dağı’nda kurulmuş olan herhangi bir manastırdan en az 400 yıl daha eski bir tarihe dayanmaktadır. Filistin'de bulunan Mor Saba Manastırı'ndan yaklaşık 80 yıl öncesi bir tarihe sahip olan Mor Gabriel Manastırı, Mısır Sinai Bölgesi’nde yer alan Katherina Manastırı'ndan da 1.5 asır öncesine tekabül etmektedir.

MOR GABRİEL MANASTIRINA GİRİLİYOR MU?

MOR GABRİEL MANASTIRINA GİRİLİYOR MU?

Mor Gabriel Manastırı'nın girişleri her gün açık. Ancak manastır yalnızca belirli saatlerinde ziyaretçilerini ağırlayabiliyor. Haftanın her günü sabah 09:00 - 11:30 ve öğleden sonra 13:00 - 16:30 saatler arasında ziyaretçiler diledikleri gibi manastıra girip ziyaretlerini gerçekleştirebilirler.

Günümüzde halen daha aktif olarak kullanılan manastırlar arasında yer alan Mor Gabriel Manastırı, sadece Süryani din adamlarının inzivaya çekilmesi için kullanıma açıktır. Bu durumun dışında dini eğitim ve benzeri eğitim ya da etkinliklere açık değildir.

Mor Gabriel Manastırı'na maalesef şahsi olarak giriş sağlanamıyor. Manastırı gezmek için rehber eşliğinde geziye açık bölümlerini görebiliyorsunuz. Her yarım saatte bir, rehber eşliğinde içeriye girişler sağlanıyor. Bu saatleri arayarak öğrenirseniz girişlerde beklemenize gerek kalmayacaktır.

MOR GABRİEL MANASTIRI GİRİŞ ÜCRETİ KAÇ TL?

MOR GABRİEL MANASTIRI GİRİŞ ÜCRETİ KAÇ TL?

Mor Gabriel Manastırı'na giriş ücreti güncel olarak 15 TL olarak belirlenmiştir. Mardin ve Midyat konusu olunca mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelen Mor Gabriel Manastırı'na tek seferlik 15 TL ödeme yaparak, rehber eşliğinde manastır tüm açık yerlerini gezebilirsiniz. 

MOR GABRİEL MANASTIRINA NASIL GİDİLİR?

MOR GABRİEL MANASTIRINA NASIL GİDİLİR?

Mor Gabriel Manastırı’na ulaşım sağlamanız için ilk etapta Mardin merkeze ya da Midyat'a gitmeniz gerekmektedir. Mardin merkezden ve Midyat’tan özel aracınız ile hareket edecekseniz ulaşım oldukça basittir. Merkeze 107 km uzaklıkta olan bu manastır Midyat'ın ise yalnızca 22.5 km uzaklığına yer almaktadır. Özel aracınızla Mardin merkezden yola çıkarak 1.5 - 2 saat içersinde ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Eğer şahsi aracınızla manastıra ulaşım sağlayamayacaksanız, Mardin yerine manastıra daha yakın olan Midyat’ta ulaşmanızı tavsiye ederiz. Ancak yine de hem Midyat’tan hem de Mardin’den kalkan turlarla iletişime geçerek, toplu hareket edebilir ya da yine Midyat ve Mardin merkezden kalkan minibüsleri kullanarak manastıra ulaşım sağlayabilirsiniz.

MARDİN GEZİLECEK YERLER

MARDİN GEZİLECEK YERLER

Eğer Mardin’e kadar gittiyseniz muhakkak Mardin’de gezilecek yerlere göz atmanızı isteriz. Peki Mardin’de nereye gidilir? Mardin’de gezilecek yerler denildiğinde ön plana çıkan yerler neresidir? Mardin’de Kırklar Kilisesi, Dara Antik Kenti, Mardin Kasımiye Medresesi, Zinciriye Medresesi, Mardin Müzesi, Mardin Sabancı Müzesi, Mardin PTT Binası, Mardin Kalesi gibi gezilecek bir çok yer bulunmaktadır. Eğer güzel bir Mardin gezisi planlamak istiyorsanız, muhakkak bahsetmiş olduğumuz yerlere göz atmanızı öneririz. Bu yerlerin kimisinde müze kart geçerliyken kimisinde ise giriş ücretli. Genellikle sabah 08:30 ve akşam 16:30 ya da 17:30’a kadar ziyaretçilerini ağırlayan bu yerlerin yine de gitmeden önce son kapanış saatlerine ve öğle aralarına bakmanız gerekli.

MİDYAT GEZİLECEK YERLER

MİDYAT GEZİLECEK YERLER

Mor Gabriel Manastırı için Midyat‘ın dibine kadar gelmişken, Midyat‘ın tarihi kokan geçmişini de gezmeden olmaz. Midyat‘ta ufak bir gezi düzenlemek istiyorsanız muhakkak; Midyat Eski Kent, Meryem Ana Kilisesi, Midyat Mağaraları, Şairin Müzesi, Midyat Belediye Kültür Evi Barıştepe Köyü Mor Yakup Manastırını gezmeden dönmemelisiniz. Şimdiden sizlere keyifli tatiller!