Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Makarna yedi diye canından oldu! İşte sebebi…

Yaptığımız yemekler bir gün öncesinden artarsa, ısıtıp tekrar yeriz. Bunun ne kadar doğru ya da ne kadar yanış olduğunu düşünmeden sıklıkla tekrarlarız.

Yayın Tarihi: 01.11.2023 09:38
Güncelleme Tarihi: 01.11.2023 09:38

Makarna yedi diye canından oldu! İşte sebebi…

Birkaç günlük makarnayı tükettiği için hayatını kaybeden gencin yaşadığı olay, takipçileri arasında pişmiş gıdaların tekrar tüketilme riskiyle alakalı konuyu gündeme taşıdı.

Sosyal medyada önemli bir takipçi sayısını yakalayan fenomen Dr. Joe gıda zehirlenmesi yaşayanlardan biri. 20 yaşındaki genç feci şekilde hayatını kaybetti. 'Fried Rice Sendromu' nedeniyle ortaya çıkan gıda zehirlenmesi olduğu anlaşılan bu olayın sonu üzücü bitti. Bozulmuş gıdadan vücudumuza giren bakteriler tedavi edilmediğinde ölümlere neden olabiliyor.

Gıda zehirlenmesi genellikle hafif seyreder ve kendiliğinden birkaç gün içinde geçer. Devam eden vakalarda uygulanacak yöntemler önemlidir. Belirtileri çoğunlukla 2-3 gün içinde kendiliğinden geriler. İstirahat ve bol dinlenme gerektirir.

Bu süre içinde bol miktarda su ve sıvı alınması, ishal ve kusma ile kaybedilen sıvının yerine telafi edilmesi için önemlidir. Belirtiler arasında kusma da var ise doktora danışarak bulantı önleyici ilaçlar kullanılabilir. 

Gıda zehirlenmesi vakalarında en sık rastlanan besinler: 

• Yumurta

• Süt ve süt ürünleri

• Şarküteri ürünleri

• Deniz ürünleri

• Temizlenmemiş sebzeler

• Meyveler