Mağazalarda kıyafet denerken dikkat!

Hastaneye gelen hasta sayısı 40 olarak ele alındığında, bunun en az 4'ünü uyuz vakası hastalar oluşturuyor.

Mağazalarda kıyafet denerken dikkat!

Tıp dilinde skabies olarak tanımlanan uyuz hastalığı, uyuz böceği olarak bilinen sarcoptes scabiei von hominis adlı akarın neden olduğu bulaşıcı bir deri hastalığıdır. 0,3 ile 0,5 mm. boyutunda, gözle görülmesi pek mümkün olmayan akarın neden olduğu uyuz hastalığı, akarın cilde girmesi ile oluşur.

Halk arasında uyuz böceği olarak bilinen sarcoptes scabiei von hominis akarı, cildin üst kısmında görünerek uyuz hastalığını ortaya çıkarır. Akar ciltte daha da ilerleyerek kaşıntıya neden olmaya başlar. Tedavi edilmediği takdirde kaşıntılar döküntü ve yara oluşumuna yol açar.

uyuz

Uyuz hastalığının bulaşması için en az 15-20 dakikalık temaslar gerekli. Alışveris esnasında mağazalarda denenen kıyafetlerden uyuz bulaşma riski çok yüksek. Çünkü parazit cansız yüzeylerde 72 saat yaşayabiliyor. 

 

Uyuzu ne öldürür?

Sirke antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca asidik bir yapısı vardır. Beyaz sirke cildin ph değerini değiştirir. Bu değişim uyuz parazitlerinin ölmesine neden olur.

 

Uyuz görüntüsü nasıl olur?

Cilt yüzeyinde grimsi beyaz veya ten renginde kabarık çizgi şeklinde tüneller. Ciltte fazla sayıda uyuz yuvalandıysa, dişi uyuz akarının derinin hemen altında açtığı tüneller grimsi beyaz veya ten renginde kabarık çizgi şeklinde görülür.

uyuz

Uyuzu en hızlı ne geçirir?

Uyuzda sirke tedavisi en sık uygulanan bitkisel tedavi yöntemidir. Ayrıca tuz, zerdeçal, kolonya, çay ağacı yağı ve aloe vera uygulaması gibi farklı bitkisel tedavi seçenekleri de mevcuttur.

sirke

Evde uyuz olduğumu nasıl anlarım?

Uyuz belirtilerinin en yaygın, ayırt edici ve erken belirtisi geceleri kişiyi uykusundan uyandıracak kadar artan şiddetli kaşıntıdır. Vücut ısısında ki artış kaşıntının daha şiddetlenmesine neden olur ve geceleri pijama, kalın çarşaf ve battaniye gibi kullanımlar vücut ısısındaki artışın nedeni olabilir.