Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

LinkedIn Profili Nasıl Geliştirilir?

Bu içeriğimizde platforma yeni katılan kişiler için LinkedIn profili nasıl düzenlenmelidir sorusunu yanıtlandıracak ve buna dair tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

Yayın Tarihi: 04.02.2022 01:55
Güncelleme Tarihi: 04.02.2022 01:55

LinkedIn Profili Nasıl Geliştirilir?

LinkedIn profili nasıl düzenlenmelidir  sorusu, iş hayatına atılacak olan veya internet üzerinde de kariyerini sergilemek isteyen kişilerin mutlaka bilmesi gereken bir sorudur. LinkedIn birçok noktada sizi bir adım öteye taşımakta ve iş hayatında daha dikkat çekici birisi olmanızı sağlamaktadır.

Ayrıca bu platform üzerinden gelişmeleri takip edebilir ve size uygun yeni iş fırsatlarını görüntüleyerek başvurabilirsiniz. İşverenlerin de ilgisini çekebilmek amacıyla LinkedIn profilinizi profesyonel bir şekilde geliştirerek, iyi bir izlenim vermeniz gerekmektedir. Bu içeriğimizde platforma yeni katılan kişiler için LinkedIn profili nasıl düzenlenmelidir sorusunu yanıtlandıracak ve buna dair tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

LinkedIn Profili Nasıl Düzenlenmelidir?

LinkedIn profili iş hayatında bir nevi CV gibi görülmektedir. Özellikle yeni mesleklere sahip bir kişiyseniz ve internet platformlarında aktif olarak rol almanız gerekiyorsa mutlaka bir LinkedIn profilinizin olması gerekmektedir. Böylece piyasaya daha yakın olabilir ve sektörün önde gelen isimlerinin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Günümüzde Koç, Sabancı gibi büyük firmalar da dahil olmak üzere birçok firma iş ilanlarını da LinkedIn üzerinden verdiği için, büyük bir iş kapısı da olduğunu söyleyebiliriz.

Sıfırdan bir LinkedIn hesabı ve profili oluşturmak büyük uğraş gerektirmektedir. Çünkü aynı CV hazırlar gibi profilinizi düzenlemeniz ve birçok bağlantı edinmeniz gerekiyor. Yine de bu süreçte oldukça eğleneceğinizi ve bilmediğiniz özelliklerinizi keşfedebileceğinizi söyleyebiliriz. Bunun yanında herkese açık bir profil ile çok daha kolay bir şekilde iş bulabilir veya işe alım yapabilirsiniz. Ayrıca işletme profilleri oluşturmak ve markanızı da küreselleştirmek LinkedIn platformu ile mümkün olabilmektedir.

LinkedIn Profili Nasıl Geliştirilir?

Hesap Oluşturma ve İletişim Bilgilerinin Eklenmesi

Öncelikle LinkedIn platformunu telefonunuza indirmeniz veya bilgisayar üzerinden web sitesine girmeniz gerekiyor. Daha sonrasında aynı diğer sosyal medya platformlarına kayıt olur gibi LinkedIn üzerinde bir hesap oluşturabilirsiniz. Bundan sonrasında sistem sizi otomatik olarak profil düzenlemeye yönlendirecektir. Sürece ilk olarak mail, adres ve konum bilgilerinizi ekleyerek başlayabilirsiniz. Ayrıca isminizin ve görünümünüzün düzgün olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Profesyonel Bir Profil Fotoğrafı ile Kapak Fotoğrafı Eklenmesi

LinkedIn üzerindeki en önemli konulardan biri diğer sosyal medya platformlarında da olduğu üzere profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafıdır. Genellikle bu platform üzerinde güzel çıktığınız ve sanatsal değeri olan fotoğraflar kullanmak yerine vesikalık ve iş kıyafetiyle çekilmiş fotoğrafları kullanmanız tavsiye edilir. Bu sayede kişiler sizin kim olduğunuzu daha iyi anlayabilir. Kısacası CV üzerinde kullandığınız fotoğrafın birebir aynısını LinkedIn üzerinde de kullanabilirsiniz.

Bunun yanında profilinizde fotoğrafınızın üzerinde görüntülenebilen bir kapak fotoğrafı da bulunmaktadır. Buraya işinizle veya ilgi alanınızla alakalı, göze hoş gelen büyük bir fotoğraf eklemeniz tavsiye edilmektedir. Böylece profilinizi ziyaret eden kişiler hangi alanlarda iddialı olduğunuzun ilk örneğini bu fotoğraf üzerinden görebileceklerdir.

LinkedIn Profili Nasıl Geliştirilir?

Özgeçmiş ve Hakkımda Bilgileri

Kısa bir tanımlama metni kendinizi diğer insanlara anlatmanız açısından büyük önem taşımaktadır. Buraya kim olduğunuz, neler yaptığınız ve neler yapmak istediğiniz gibi bilgileri Türkçe ve İngilizce olarak yazarak, profilinizi ziyaret edecek kişilere kendiniz hakkında küçük bilgiler verebilirsiniz. Birçok kişi bu alanı es geçse de LinkedIn profili düzenleme noktasında en önemli alt başlıklardan biri olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Deneyim ve Eğitim Kategorilerinizi Doldurun

Bugüne kadar yapmış olduğunuz tüm işleri deneyim alanına ekleyebilirsiniz. Buraya detaylı bir şekilde iş deneyimlerinizi ekleyebilir ve profilinizi inceleyecek kişilere hangi işi yaptığınız açık bir şekilde gösterebilirsiniz. Eklediğiniz deneyimlerde, firma adı, çalıştığınız departman, yapmış olduğunuz iş, çalışma süreniz ve çalıştığınız zaman gibi detayları ekleyebilirsiniz. Açıklama kısmına ise işiniz hakkında detayları ekleyerek tam olarak uzmanlığınızın ne olduğunu belirtebilirsiniz.

Eğitim sekmesi altına ise almış olduğunuz lise, üniversite, önlisans ve yüksek lisans gibi bilgilerinizi ekleyebilirsiniz. Burada not ortalamanızı belirtebilir, okulu kaç yıl okuduğunuzu gösterebilir ve derece ile ayrıldıysanız bunları belirtebilirsiniz. Fakat kısa süreli eğitimlerinizi buraya eklemek doğru olmayacak ve kullanıcıları yanlış yönlendirecektir.

LinkedIn Profili Nasıl Geliştirilir?

Lisanslar ve Sertifikaları Ekleyin

Katıldığınız programlarda aldığınız sertifikaları, lisansları ve diğer başarıları ekleyebileceğiniz bu alan, deneyim ve eğitim gibi başlıkların bir altında yer almaktadır. Ayrıca buraya gönüllü deneyimlerinizi de ekleyebilmeniz mümkündür. Sertifika sayınızı arttırmak için Udemy gibi platformlar üzerinden yeni eğitimler alabilir veya şehrinizde gerçekleştirilen konferanslara ve eğitimlere katılabilirsiniz. Dil sertifikalarınızı da buraya eklemek, profilinizi inceleyen kişilerin ilgisini çekecektir.

Yeteneklerinizi Belirtin

LinkedIn Profili nasıl düzenlenmelidir sorusunu soruyorsanız, en önemli noktalardan birinin yetenekler olduğunu bilmeniz ve burayı güzel bir şekilde düzenlemeniz gerektiğini de öğrenmeniz gerekiyor. Bu noktada sahip olduğunuz becerileri belirtmeniz ve kullanabildiğiniz sistemleri göstermeniz gerekmektedir. Örneğin grafik tasarım alanında çalışan biriyseniz Photoshop gibi yazılımları eklemeli ve çizim gibi yetenekleri göstermelisiniz. Böylece profilinizi inceleyen kişiler tam olarak ne yaptığınızı anlayacaklardır.

Başarılar Bölümünü Düzenleyin

Bugüne kadar katıldığınız ve kazandığınız herhangi bir yarışma varsa veya biri tarafından size verilmiş teşekkür belgesi gibi belgeler bulunuyorsa, bunu başarılar bölümüne ekleyebilirsiniz. Almış olduğunuz TÜBİTAK bursu gibi belgeleri de bu bölüme ekleyebilmeniz mümkündür. Böylece kişiler hem ne kadar aktif hem de ne kadar başarılı bir insan olduğunuzu görüntüleyebilirler.

LinkedIn Profili Nasıl Geliştirilir?

Mümkünse Birden Fazla Dil Kullanın

LinkedIn profilini düzenleme işlemi yaparken bildiğiniz dilleri de paylaşabileceğiniz bir bölüm bulunmaktadır. Buraya konuşabildiğiniz dilleri ne kadar yetkin olduğunuzu belirterek ekleyebilirsiniz. İlk olarak Türkçe dilini ekleyebilir ve daha sonrasında diğer bildiğiniz dilleri yetkinlik seviyesine göre ekleyebilirsiniz. Daha fazla dil bilmeniz ve bunu LinkedIn profilinize eklemeniz, hem kullanıcıların ilgisini çeker hem de iş bulma olasılığınızı ciddi oranda arttırır.

İş Ayarlarınızı Yapın

Profilinizi eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra, telefon numaranız ve iletişim adresleriniz gibi bilgileri de ekleyerek profil düzenleme işlemini bitirebilirsiniz. Bundan sonrasında LinkedIn uygulaması size iş arayıp aramadığınız soracaktır. Eğer iş arayışındaysanız #opentowork tagini aktif hale getirerek işverenlerin sizi görmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında daha çok bağlantı kurarak iş dünyasındaki bilinirliğinizi genişletebilirsiniz. Bunun yanında kendi işletmenize sahipseniz ve işe alım yapıyorsanız, buna göre de profilinizi düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca LinkedIn Premium alarak profilinizi daha fazla kişinin görmesini sağlayabilir ve hem iş arama hem de işçi arama süreçlerini daha da hızlı hale getirebilirsiniz. Ancak Premium ücretlendirmesinin ülkemizde pahalı olduğunu unutmamak gerekiyor.

LinkedIn Profili Nasıl Geliştirilir?

LinkedIn Profilinizi Her Yerde Paylaşın

LinkedIn birçok platform ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Bu yüzden hesabınızı diğer sosyal medya hesapları ile eşleyebilir ve birçok noktadan bulunmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca iş başvurularında özgeçmişinize LinkedIn profilinizi ekleyerek daha çok dikkat çekebilirsiniz. Platform üzerinde aktif paylaşımlar yaparak da bağlantılarınızı arttırabilir ve iş dünyasında sanal ortamda ismi bilinen bir kişilik haline gelebilirsiniz.

Umarız içeriğimiz sayesinde LinkedIn profili nasıl düzenlenmelidir sorusuna yanıt bulabilmişsinizdir. Burada edindiğiniz bilgiler yardımıyla iyi bir profil oluşturarak ilgi çekmeyi başarabilir ve iş dünyasında istediğiniz seviyelere ulaşmanın kapılarını aralayabilirsiniz.