Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

Kuzey Irak’ta 71 hedef imha edildi!

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye ve Irak’ın kuzeyinde terör örgütlerine yönelik düzenlenen operasyonlarda 71 hedefin imha edildiğini ve 59 teröristin öldürüldüğünü duyurdu. Bakanlık, bu yıl içinde 2 bin 201 teröristin etkisiz hale getirildiğini de açıkladı. Milli Savunma Bakanlığı, basın mensuplarına operasyonlara ilişkin bilgi verdi.

Yayın Tarihi: 28.12.2023 16:38
Güncelleme Tarihi: 28.12.2023 16:38

Kuzey Irak’ta 71 hedef imha edildi!

Milli Savunma Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki terör faaliyetlerine karşı yürütülen operasyonlara ilişkin son durumu paylaştı.

12 askerin şehit olduğu saldırıların intikamını alan Aktürk, “Böylece 81’i son bir haftada olmak üzere yıl içerisinde etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 2 bin 201’e ulaşmıştır.” dedi.

TERÖR ÖRGÜTÜNE GECE GÜNDÜZ OPERASYON

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in, Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi ile birlikte hava harekâtlarını Hava Kuvvetleri Harekât Merkezinden yönettiğini belirten Aktürk, şöyle devam etti:

“Bakanımız 22-23 Aralık’ta teröristler tarafından gerçekleştirilen hain saldırılar sonrası düzenlenen hava harekâtlarını Hava Kuvvetleri Harekât Merkezinden sevk ve idare etmiş, ardından bölgeye giderek şehitlerimiz için Şırnak ve Hakkâri’de düzenlenen uğurlama törenlerine katılmış ve menfur terör saldırılarında yaralanan personelimizi hastanede ziyaret etmiştir. Ziyaretleri çerçevesinde Şırnak’taki 23’üncü Piyade Tümen Komutanlığı ile Hakkâri’deki Dağ ve Komando Tugay Komutanlığında inceleme ve denetlemelerde bulunarak, devam eden operasyonlara ilişkin talimatlar veren Bakanımız, hâlihazırda üs bölgelerinde ve hudutlarımızda zorlu iklim/arazi şartlarında kahramanlık ve fedakârlıkla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin terörle mücadelesine tüm terör inleri yıkılıp tek bir terörist kalmayıncaya ve eli kanlı teröristler bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar aynı kararlılıkla devam edeceğini vurgulamıştır.

operasyon

Asos ve Kandil gibi noktalara da harekatlar düzenlendiği bilgisini paylaşan Aktürk, “Bu operasyonlara ilave olarak planlı ve ani hava harekâtları ile gece gündüz ve her türlü hava şartında sınırlarımızdan yaklaşık 150 kilometre derinlikte bulunan Asos ve Kandil gibi terör yuvalarına harekât icra edilmekte ve teröristlerin barınakları yerle bir edilmektedir. Böylece teröristlere ağır bir darbe indirilerek sınırlarımızın ve vatandaşlarımızın güvenliği sağlanmış, bir gece ansızın terör inlerini yerle bir etme kararlılığımız gösterilmiştir.” şeklinde konuştu.” şeklinde konuştu.

SINIR GÜVENLİĞİ EN ÜST SEVİYEDE

Sınır hattının Cumhuriyet tarihinin en yoğun ve etkin tedbirleri ile korunduğunu söyleyen Aktürk, son bir haftada yasa dışı yollarla sınırdan geçmeye çalışan 138 kişinin yakalandığını bildirdi.