Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Koca, Gazze’deki kanserli çocukları Türkiye’ye getireceklerini duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları nedeniyle tedavileri aksayan kanserli çocukların Türkiye’ye getirileceğini açıkladı. Koca, İsrail Sağlık Bakanı ile görüştüğünü ve hastaların Türkiye’ye güvenli sevki için mutabık kaldıklarını söyledi.

Yayın Tarihi: 09.11.2023 11:17
Güncelleme Tarihi: 09.11.2023 11:17

Koca, Gazze’deki kanserli çocukları Türkiye’ye getireceklerini duyurdu

İsrail –Filistin savaşı 34. Gününde de devam ediyor. İsrail saldırılarında 10 bini aşkın insan hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin neredeyse yarısı masum çocuklar. İsrail saldırıları Gazze’deki kanserli çocukların da hayatını tehlikeye atıyor. Saldırılar sonucu sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle kanserli çocuklar tedavileri yapılamıyor. Savaşın başladığı ilk günden bu yana ateşkesin sağlanması ve Gazze’deki insani krizin çözümü için yoğun çaba harcayan Türkiye kanser hastası çocuklar için harekete geçti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığının 2024 yılı bütçe görüşmelerine katılan Koca, Filistin’deki sağlık durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Koca, “Sahra hastaneleri için ilk gündem Mısır Sağlık Bakanlığı ile koordinasyon içindeyiz ama çabalarımız yeterli olmadı. Dün akşam saatlerinde İsrail Sağlık Bakanı ile görüştüm. Şiddetin her türünün kabul edilemez olduğunu açıkça ifade ettim. Hastalarının tedavilerinin devam edememesi, çocuklar üzerindeki hassasiyeti dile getirdim. Hastaların Mısır’a ambulanslarla taşınması ve oradan uçak ambulanslarla Türkiye’ye getirilerek tedavi edilmesi için hazır beklediğimizi ifade ettim” dedi.

gazze

“EN YAKIN SÜREDE KANSER HASTASI ÇOCUKLARI TÜRKİYE’YE GETİRMEYE BAŞLAYACAĞIZ”

Koca, İsrail Sağlık Bakanı ile mutabık kaldıklarını belirterek, “En yakın sürede kanser hastası çocukları Türkiye’ye getirmeye başlayacağız” diye konuştu.

Koca, ayrıca, bugün yola çıkması beklenen gemi ile ilaç, tıbbi cihaz, 8 adet sahra hastanesi, 20 ambulans ve tıbbi sarf malzemesi olmak üzere yaklaşık 500 ton yardım ekipmanı ulaştıracaklarını da duyurdu.