Bist 100
9.097,15 1%
DOLAR
31,37 0,42%
EURO
34,06 0,51%
ALTIN
2.092,7 2,45%

Kışın şiddeti artıyor: 36 ilde kuvvetli sarı ve turuncu kodlu alarmı!

Soğuk hava ülkede kendini iyice hissettirmeye devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), bugün için 36 ilde kuvvetli yağış beklendiğini duyurdu. Sıcaklıkların düşmesiyle birlikte, ülkenin güney ve batısında şiddetli yağmur, doğusunda ise yoğun kar yağışı etkili olacak. Yağışlar, ulaşımda aksamalara, su baskınlarına ve heyelanlara neden olabilecek. MGM, vatandaşları olası afetlere karşı uyardı. İşte bölge bölge hava durumu…

Yayın Tarihi: 09.12.2023 10:37
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 10:37

Kışın şiddeti artıyor: 36 ilde kuvvetli sarı ve turuncu kodlu alarmı!

Ülkemizi etkisi altına alan soğuk hava dalgası, güney ve batıda şiddetli yağmur, doğuda ise yoğun kar yağışı getirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), bugün için 36 ilde kuvvetli yağış beklendiğini duyurdu. Yağışlar, ulaşımda aksamalara, su baskınlarına ve heyelanlara neden olabilecek. MGM, vatandaşları olası afetlere karşı uyardı. İşte bölge bölge hava durumu…

ÜLKE GENELİ

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu olacağı tahmin ediliyor. Marmara’nın doğusu, Kuzey Ege’nin iç kesimleri, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu yağışlı geçecek. Yağışlar, Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun güney ve batısında kuvvetli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yer yer çok kuvvetli olacak.

Yağışların genellikle yağmur ve Ege ve Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Batı Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun yükseklerinde yoğun karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

kar

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklığının iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Rüzgar, genellikle güneyli, kuzeybatı kesimlerde kuzeyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege ile Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli (40 - 60 km / saat) olarak esmesi bekleniyor.

UYARILAR

MGM, kuvvetli yağış ve rüzgar nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı. MGM, 36 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Sarı kod, “potansiyel tehlikeli” anlamına gelirken, turuncu kod ise “tehlikeli” anlamına geliyor.

MGM tarafından bugün için Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Kilis için sarı kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.

Adana, Adıyaman, Antalya, Diyarbakır, Mersin ve Sakarya için turunuc kodlu uyarı yapıldı.

Ankara, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Isparta, Kastamonu, Kocaeli, Malatya, K.Maraş, Mardin, Muş, Siirt, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Zonguldak, Batman, Şırnak, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce için ise sarı kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.

BÖLGE BÖLGE HAVA DURUMU

MARMARA

Çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Tekirdağ ve Balıkesir çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik ve Bursa çevreleri ile Balıkesir’in kuzey ve doğusunda yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

EGE

Çok bulutlu, Kütahya, Uşak ve Afyonkarahisar çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya, Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli, Antalya’nın doğu ilçelerinde çok kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Sivas, Yozgat, Konya, Aksaray, Niğde, Karaman ve Eskişehir çevrelerinde kuvvetli, Ankara’nın kuzey ilçelerinde çok kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Zonguldak, Bartın, Karabük, Düzce, Bolu, Sakarya, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane çevrelerinde kuvvetli, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Düzce çevrelerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak, Siirt, Batman, Mardin ve Diyarbakır çevrelerinde kuvvetli, Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Van ve Hakkari çevrelerinde çok kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Gaziantep ve siirt’te görülmesi bekleniyor.