Kesinleşti! SSK BAĞ-KUR Emekli Sandığı emeklisi 7500 TL alan maaşı 5 haneli oluyor!

TÜİK ve OVP verileri sonrasında en güncek emekli zammı hesaplamaları sizlerle.

Kesinleşti! SSK BAĞ-KUR Emekli Sandığı emeklisi 7500 TL alan maaşı 5 haneli oluyor!

Emekli kendisine Ocak 2024'te yapılacak olan maaş artışını ve refah payının olup olmayacağını dört gözle takip ediyor. Gerek SSK BAĞ-KUR gerekse de emekli sandığı emeklileri en az enflasyon zammı oranında zam alacak. Ancak emeklinin umudu iyileştirme zammının da uygulanması yönünde ve refah payı artışı talep ediyorlar. Enflasyon zammı emekliyi sadece artan fahiş fiyatlardan korurken alım gücünü sağlayacak olan ise refah payı olarak biliniyor. Bu kapsamda devletin olası çalışmaları süregeliyor. Peki emekli zammı 2024 için yeni hesaplamalar hangi yönde? TÜİK ve OVP verileri sonrasında en güncek emekli zammı hesaplamaları sizlerle. 

2023 yılı ikinci yarısının enfasyon açıklaması için herkes Ocak ayının 2-3'ünü beklemekte. Aralık ayı enflasyon oranı açıklaması sonrasında emekli maaş zammı 2024 konusu netleşmeye başlayacak. Ocak ayında zamlı maaşlarını almaya başlayacak olan emekli bu oranı yakından takip ediyor. 

Temmuz- Ekim enflasyon döneminde emekli en az yüzde 29.41 zam almayı başaracak iken Kasım ve Aralık enflasyon oranları da artı olarak eklenecek. YAni ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri en az yüzde 29.41+ Kasım Aralık enflasyon zammı alacak. İşte merakla beklenen Emekli maaş zam oranları hesaplamaları 

Ekim ayı enflasyon açıklaması sonrasında Ekim'de aylık bazda yüzde 3,43, yıllık bazda ise yüzde 61,36 yükseliş gerçekleştiği geçtiğimiz hafta TÜİK tarafından açıklandı. TÜİK'in bu açıklaması sonrasında 4 aylık zam verisi oluşmuş olurken, 6 aylık enflasyon rakamının da en az yüzde 8 9 civarında seyredeceği ön görülüyor. 

tl

EMEKLİ MAAŞ ZAMMI HESAPLAMALARI OCAK 2024

Emekli merakla 4 aylık enflasyon verilerini takip ediyor. 2024 Ocak ayı emekli zammı ile birlikte memur ve asgari ücretliye'de zam yapılacak. Yıl sonunda 6 aylık enflasyon rakamının açıklanması sonrasında hükümet tarafından düzenlenen toplantılarda refah payı eklenip eklenmeyeceği belirlenecek. Yıl sonu oranlarının %65'lik olarak görülmesine ek olarak artı refah Payı artışı ile birlikte zam oranının %50'ye ulaşması bekleniyor. 

Kasım ayının ortasına yaklaştığımız şu günlerde kesin olan sadece 4 aylık enflasyon rakamı olarak biliniyor. Temmuz ayında %9. 62 olarak açıklanan enflasyon oranı Ekim ayında 3 katı kadar düşerek %3.43'e kadar gerilemişti. Bu düşüşe rağmen 4 aylık enflasyon %29.41 olarak hesaplandı. 6 aylık tahminler 3 Ocak 2024 tarihinde ortaya çıkacak.  Ancak konu ile alakalı hesaplamalar mevcut.

zam

OVP VE MERKEZ BANKASI ZAM TAHMİNLERİ

Merkez Bankası 2023 son dönem tahminini %65 olarak güncellerken, Orta vadeli programda 65 seviyesinde açıkladı. Enflasyonun alt ve üst noktaları 62 ve 68 olarak belirlenirken bu oran sonrasında zam hesapları yapıldı. 2023 yılı sonunda Enflasyonun %65 olarak açıklanması 2. yarısının %37,76 olarak gerçekleşmesine sebep olacak. Eğer ki Enflasyonun en üst noktası olan%68 olarak gerçekleştirdiği takdirde 6 aylık enflasyon zam oranı %40,26'ya yükselecek

Hükümet tarafından bu oranlara artı bir de refah payı eklemesi yapılacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından açıklanmıştı. Işıkhan iyileştirme hazırlıkları ile alakalı yaptığı açıklamasında şunları söylemişti

Işıkhan refah payı güncellemesi ile alakalı olarak; "Yılbaşında emeklilerimizin durumunu tekrar gözden geçirecek, yine bütçemiz doğrultusunda emekli maaşlarının iyileştirilmesine yönelik detaylı değerlendirme ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çalışanlarımıza yönelik enflasyona karşı koruma konusundaki prensip kararımızı, tüm emeklilerimiz için de aynı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı. 

zamoranı

Yapılan hesaplamalarda bir de Bakan Işıkhan'ın açıklaması sonrasında Ocak ayı zammının %50 seviyesinde olacağı söyleniyor. Bu kapsamda en düşük emekli maaşı 10.000 lira seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor. 

SSK BAĞ-KUR EMEKLİLERİ ZAM ORANLARI

Sadece 4 aylık enflasyon rakamına göre zam oranları şimdiden en düşük emekli maaşını 9705 TL'ye yükseleceği sinyalini veriyor. %29.41 Zamlı maaş ile mevcut maaşı 8 bin lira olan vatandaş 10.352 TL maaş alacak iken maaşı 10.000 TL olan emekli 4 aylık enflasyona göre 12.941 TL maaş almaya hak kazanmış oluyor. Tabi bu oranlara 2 aylık enflasyon verileri de eklenirken, olası refah payı ile birlikte yüzde 50 hesaplamaları da yapılıyor.