Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,08%
EURO
33,64 0,16%
ALTIN
2.002,9 -0,26%

Katar duyurdu! Esir takası yarın başlıyor

Gazze’de devam eden çatışmalara son vermek için Katar’ın arabuluculuğunda İsrail ve Hamas arasında ateşkes anlaşması sağlandı. Peki esir takası nasıl yapılacak? Kaç esir takas edilecek? Esirler saat kaçta takas edilecek? İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 23.11.2023 17:45
Güncelleme Tarihi: 23.11.2023 17:45

Katar duyurdu! Esir takası yarın başlıyor

Gazze’de 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e yönelik roket saldırılarıyla başlayan çatışmalar 2 aydır devam ediyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne hava, kara ve denizden saldırılar düzenliyor. Gazze’de yaşanan şiddet olaylarında 14 bini aşkın Filistinli hayatını kaybetti, 30 binden Filistinli yaralandı. 48 gündür devam eden saldırıların durması için diplomasi trafiği yürütülüyordu.

Gazze’de iki aydır devam eden kanlı çatışmalara son vermek için Katar’ın girişimiyle İsrail ve Hamas arasında ateşkes anlaşması imzalandı.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, yaptığı açıklamada, ateşkesin yarın sabah saat 08.00’de yürürlüğe gireceğini duyurdu.

 Ayrıca, İsrail’in elinde tuttuğu 13 rehinenin de yarın saat 17.00’de serbest bırakılacağını bildirdi.

İNSANİ ARA VE REHİNE TAKASI

Al Sani, ateşkes anlaşmasının, Gazze’ye insani yardım ulaştırılması ve rehine takası yapılması gibi iki önemli maddeyi de içerdiğini söyledi.

 Katar’ın Gazze’ye 500 milyon dolarlık bir yardım paketi hazırladığını belirten Al Sani, bu paketin Gazze’nin yeniden inşası, sağlık ve eğitim hizmetlerinin geliştirilmesi ve elektrik sorununun çözülmesi için harcanacağını kaydetti.

gazze

İSRAİL VE HAMAS’TAN ATEŞKESE DESTEK

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Katar’ın açıklamasının ardından yaptığı basın toplantısında, ateşkes anlaşmasını onayladıklarını söyledi. Netanyahu, Gazze’de esir tuttukları 13 kişiyi serbest bırakacaklarını ancak bunun karşılığında Hamas’ın roket saldırılarını durdurması gerektiğini ifade etti.

Netanyahu, ayrıca, Gazze’ye insani yardım gönderilmesine izin vereceklerini ancak bunun Hamas’ın silahlanmasına yol açmaması için kontrol edileceğini vurguladı.

Hamas lideri İsmail Haniye de yaptığı açıklamada, ateşkes anlaşmasını desteklediklerini ve Gazze halkının acılarını dindirmek için insani yardımları kabul ettiklerini belirtti.

Haniye, ancak, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürmesi halinde karşılık vereceklerini ve direnişi bırakmayacaklarını söyledi.