Katar’dan bomba iddia: Hamas-İsrail esir takası yakın!

Gazze’de ateşkes için müzakereler devam ederken, Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Hamas ile İsrail arasında bir esir takası anlaşmasının yakında gerçekleşeceğini söyledi. Al Sani, “Önümüzde sadece küçük zorluklar kaldı.” dedi.

Katar’dan bomba iddia: Hamas-İsrail esir takası yakın!

Gazze’de İsrail’in katliamına karşı direnişin 45. gününde, dünya kamuoyu ateşkes için çaba gösteriyor. Bu çabaların merkezinde ise Katar var. 

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile başkent Doha’da bir araya geldi. İki lider, basın toplantısında Gazze’deki son durumu değerlendirdi.

“GAZZE’DE SOYKIRIM VAR”

Al Sani, Borrell ile Gazze’de ateşkesin sağlanması için görüştüklerini belirterek, “Gazze’de gerçekleşen soykırım, aç bırakma ve zorla yerinden etme gibi uygulamaları da ele aldık.” dedi. 

Al Sani, Gazze’ye uygulanan ablukanın kırılması ve burada tutulan İsrailli rehineler konusunu da gündeme getirdiklerini söyledi.

Al Sani, uluslararası topluma İsrail’in Gazze’de işlediği katliamlara karşı bir duruş sergileme çağrısı yaptı. Al Sani, “Önceliklerimizin başında, derhal ateşkes, Gazze Şeridi’ne yönelik tüm intikam ve ayrım gözetmeyen saldırılar, soykırım, açlık ve zorla yerinden etme uygulamalarının sona ermesi ve Gazze’ye uzun yıllardır uygulanan haksız kuşatmanın son bulmasıdır.” diye konuştu.

“ESİR TAKASI YAKIN”

Al Sani, Hamas ile İsrail arasında bir esir takası anlaşmasının yakında gerçekleşeceğine işaret ederek, “Hamas ile İsrail arasında bir esir takası için önümüzde sadece küçük zorluklar kaldı.” dedi. 

Al Sani, bu konuda Katar’ın arabuluculuk rolü oynadığını da ifade etti.

Al Sani, İsrail’e de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararına uyarak Gazze’ye yönelik saldırıları durdurması ve insani koridorlar açması çağrısında bulundu.

Gazze’de İsrail ordusunun abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını yaklaşık bir buçuk aydır sürdürdüğünü vurgulayan Al Sani, uluslararası toplumun durdurmaktan aciz kaldığı söz konusu saldırıların Gazze’de yol açtığı insani, ahlaki ve hukuki felaketin büyümeye devam ettiğine dikkati çekti.

Gazze’de 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı. İsrail güçleri hastane, okul, cami ve medya kuruluşlarını da vurdu. Gazze’de yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, elektrik, su, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bırakıldı.