Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kardeş kardeş büyürler dediniz ama... Ya bitmeyen kavgalarıyla nasıl baş ediyorsunuz? İşte ebeveynler için acil önlemler!

Kardeşler arasında sürekli çatışma ve kavga yaşayan ebeveynler, çocuklarının psikolojik ve sosyal gelişimini tehlikeye atıyor. Uzmanlar, kardeş kavgasını önlemek ve çözmek için ebeveynlere altın değerinde ipuçları...

Yayın Tarihi: 23.02.2024 22:50
Güncelleme Tarihi: 23.02.2024 22:50

Kardeş kardeş büyürler dediniz ama... Ya bitmeyen kavgalarıyla nasıl baş ediyorsunuz? İşte ebeveynler için acil önlemler!

Kardeşler arasında zaman zaman yaşanan tartışma ve rekabet normaldir. Ancak bu durum sürekli bir çatışma ve kavga haline geldiğinde, hem çocukların hem de ebeveynlerin hayatı zorlaşır. Kardeş kavgası, çocukların özgüven, empati, işbirliği ve problem çözme becerilerini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, ebeveynlerin stres, kaygı, suçluluk ve yetersizlik duygularını artırabilir. Peki, ebeveynler kardeş kavgasını nasıl önleyebilir ve çözebilir? İşte detaylar...

KARDEŞ KAVGASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Kardeşler arasındaki çatışma ve kavga, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Bunlar arasında, çocukların kişilik, mizaç, ilgi ve yetenek farklılıkları, yaş ve gelişim özellikleri, aile içi iletişim ve ilişki kalitesi, ebeveyn tutum ve davranışları, dış etkenler (okul, arkadaş, medya vb.) sayılabilir. 

KARDEŞ KAVGASI

Ebeveynler, kardeş kavgasının altında yatan nedenleri anlamaya çalışmalı ve her çocuğun ihtiyaç, duygu ve düşüncelerine saygı göstermeli.

KARDEŞ KAVGASINA MÜDAHALE EDİLİR Mİ?

Kardeş kavgası, fiziksel veya sözel şiddet içermediği sürece, ebeveynlerin müdahale etmemesi tavsiye edilir. Çünkü, çocuklar kendi aralarında sorunlarını çözmeyi öğrenmeli ve kardeşleriyle sağlıklı bir ilişki kurmayı denemelidir. Ebeveynler, sadece gözlemci ve rehber rolü üstlenmeli, çocuklara adil, tarafsız ve yapıcı bir şekilde yardımcı olmalı.

KARDEŞ KAVGASI HAKKINDA

Ancak, kardeş kavgası şiddetli, sık ve uzun sürdüğünde, ebeveynlerin müdahale etmesi gerekir. Bu durumda, ebeveynler, çocukları sakinleştirmeli, onları birbirinden ayırmalı, kural ve sınırları hatırlatmalı, çocuklara sorumluluklarını ve sonuçlarını anlatmalı ve çözüm yolları bulmaları için teşvik etmeli.

KARDEŞ KAVGASI NASIL ÖNLENİR?

Kardeş kavgasını tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da, ebeveynler, bazı önlemler alarak bu durumu azaltabilir ve olumlu yönde etkileyebilir. 

KARDEŞ KAVGASINDA NE YAPMALI

Bunlar arasında, çocuklara eşit sevgi, ilgi ve değer vermek, onları karşılaştırmamak ve yargılamamak, her çocuğun bireyselliğini ve farklılığını kabul etmek ve desteklemek, çocuklara ortak kurallar ve sınırlar koymak ve uygulamak, çocuklara kardeşleriyle işbirliği yapmayı ve paylaşmayı öğretmek, çocuklara olumlu davranışlarını takdir etmek ve ödüllendirmek, çocuklara kardeşleriyle eğlenceli ve kaliteli zaman geçirmeyi sağlamak sayılabilir.