Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kansızlığın doğal ilacı! Her sabah 1 kaşık tüketin

Üzüm pekmezi, üzümlerin kaynatılmasıyla elde edilen geleneksel bir besin kaynağıdır. İşte üzüm pekmezinin birbirinden yararlı faydaları...

Yayın Tarihi: 10.11.2023 15:28
Güncelleme Tarihi: 10.11.2023 15:28

Kansızlığın doğal ilacı! Her sabah 1 kaşık tüketin

Üzüm pekmezi, üzümlerin kaynatılmasıyla elde edilen, koyu renkli, tatlı bir gıdadır. Türkiye'de en çok tüketilen pekmez türlerinden biridir. Üzüm pekmezi, zengin besin değeriyle öne çıkan bir besindir. İçerisinde bol miktarda karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral bulunur.

Üzüm pekmezinin günlük tüketim miktarı 1-2 yemek kaşığıdır. Fazla tüketimi kilo alımına neden olabilir. Üzüm pekmezi, kahvaltıda, ara öğünlerde veya yemeklerde tüketilebilir. 

üzüm pekmezi

Üzüm pekmezinin faydaları şunlardır:

- Yüksek karbonhidrat içeriği sayesinde vücuda enerji verir. Özellikle sporcular ve yoğun tempoda çalışan kişiler için ideal bir enerji kaynağıdır.

- İçeriğindeki demir sayesinde kan yapıcı özelliğe sahiptir. Kansızlık (anemi) hastalarının düzenli olarak tüketmesi faydalıdır.

- Yüksek lif sayesinde sindirim sistemini düzenler; kabızlığı önler ve bağırsak hareketlerini hızlandırır.

- Üzüm pekmezi, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

- Üzüm pekmezi, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde karaciğer sağlığını korur. Karaciğerin toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur.