Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kan şekerini dengeliyor! Binbir derde deva...

Tarçın, dünyanın en popüler baharatlarından biridir. Oldukça aromatik ve lezzetli olan tarçın, yemeklerde, içeceklerde ve tatlılarda yaygın olarak kullanılır. Ancak tarçının sadece lezzetli olması değil, aynı zamanda sağlığa da birçok faydası olduğu bilinmektedir. Peki, tarçının faydaları nelerdir? İşte tarçın hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler...

Yayın Tarihi: 07.11.2023 17:42
Güncelleme Tarihi: 07.11.2023 17:42

Kan şekerini dengeliyor! Binbir derde deva...

Tarçın, kan şekerini kontrol etmeye, kolesterolü düşürmeye, kalp sağlığını desteklemeye, iltihabı azaltmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Tarçın, yemeklerde, içeceklerde ve tatlılarda yaygın olarak kullanılabilir.

tarçın

-  Tarçın, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan manganez, krom ve lif gibi besin maddeleri bakımından zengindir. Yapılan araştırmalar, tarçının kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

-  Kandaki LDL (kötü) kolesterolü düşürmeye yardımcı olan polifenoller adı verilen bitki bileşiklerini içeren tarçınLDL kolesterolünü düşürmeye fayda sağlar. 

- Tarçın, kan damarlarını genişletmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcıdır. 

- Tarçın, iltihabı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içermektedir. 

- Tarçın, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir. Yapılan araştırmalar, tarçının bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Tarçın Nasıl Tüketilir?

Tarçın, yemeklerde, içeceklerde ve tatlılarda yaygın olarak kullanılır. Tarçın, toz halinde, çubuk halinde veya yağ halinde tüketilebilir.

Tarçın Tozu: Tarçın tozu, yemeklerde ve içeceklerde yaygın olarak kullanılır. Tarçın tozu, yulaf ezmesi, kahvaltılık gevrekler, yoğurt, meyve salataları, tatlılar, kurabiyeler ve kekler gibi birçok farklı tarifte kullanılabilir.

Tarçın Çubuğu: Tarçın çubukları, çay, kahve ve çorbalarda kullanılabilir. Tarçın çubukları, lezzet vermek ve aroma katmak için de kullanılabilir.