Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kalkilya’da aracına ateş açılan İsrailli hayatını kaybetti

7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Kalkilya’da şüpheli bir saldırı gerçekleşti. Aktarılanlara göre İsrail vatandaşı açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

Yayın Tarihi: 22.06.2024 11:24
Güncelleme Tarihi: 22.06.2024 11:24

Kalkilya’da aracına ateş açılan İsrailli hayatını kaybetti

İsrail ordusu tarafından X sosyal medya hesabından yapılan yeni bir açıklamada Kalkilya’ya giren bir İsrailli’nin aracına ateş açılması sonucu yaralandığı ve ardından da hayatını kaybettiği aktarıldı. İsrail vatandaşının vurulduktan kısa bir süre sonra hayatını kaybettiği belirtilirken, olaya yönelik soruşturma başlatıldı. 

İsrail ordu radyosundan yapılan açıklamada Filistin topraklarını gaspeden İsrail’in bir vatandaşının neden bölgeye girdiğinin bilinmediği aktarıldı. Saldırının “ırkçı” bir arka plana sahip olduğu öne sürülürken, Yedirt Ahronot isimli gazete, İsrailliye kimliği belirlenemeyen kişilerin ateş açtığı ve ardından da kaçtığını yazdı. 

Söz konusu olayın İslami Cihad Hareketi’nin iki üyesinin yaptığı öne sürülürken, İsrailli’nin ordunun kurşunlarıyla öldürüldüğüne dikkat çekildi. Ayrıca İsrail askerlerinin saldırganları aradığı da aktarıldı. 

Neler oldu? 

İsrail ordusu, uzun süredir devam eden savaşta Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Kalkilya kentine baskın düzenlemiş, bölgeyi ele geçirmişti. Bugüne kadar devam eden gözaltı ve baskınların yanı sıra, Filistin’i işgal eden Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 549 Filistinli hayatını kaybetti.