Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

Kahire’de barış umudu: Orta Doğu’da çatışmayı durdurmak için uluslararası zirve

Mısır’ın ev sahipliğinde düzenlenen Kahire Barış Zirvesi’nde onlarca ülke lideri ve yetkilisi, İsrail-Hamas çatışmasını sona erdirmek ve bölgede barışı sağlamak için bir araya geldi. Ancak İsrail’in zirveye katılmaması, zirvenin başarısını gölgeledi.

Yayın Tarihi: 21.10.2023 15:03
Güncelleme Tarihi: 21.10.2023 15:03

Kahire’de barış umudu: Orta Doğu’da çatışmayı durdurmak için uluslararası zirve

 Kahire Barış Zirvesi, Orta Doğu’da yaşanan son gelişmelerin ardından Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’nin girişimiyle düzenlendi. Zirveye Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği yetkililerinin yanı sıra Türkiye, Ürdün, İtalya, Fransa, Almanya, Rusya, Çin, Birleşik Krallık, ABD, Katar ve Güney Afrika gibi ülkelerin temsilcileri katıldı. Zirvenin amacı, Gazze Şeridi’nde devam eden İsrail-Hamas çatışmasını durdurmak ve iki devletli çözüme giden yolu yeniden açmak için bir yol haritası belirlemek.

 Kahire Barış Zirvesi, Orta Doğu’da barış umudunu canlandırmak için önemli bir adım olarak görülüyor. Ancak zirvenin başarısı, İsrail’in zirveye katılmaması ve Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürmesi nedeniyle şüpheli.

Kahire Barış Zirvesi’nin sonuç bildirgesinin bugün akşam saatlerinde açıklanması bekleniyor. Zirvede katılımcı ülkelerin Gazze’de ateşkes sağlanması için baskı yapması ve İsrail ile Hamas arasında uzun vadeli bir siyasi çözüm arayışına girmesi umut ediliyor. Zirvede ayrıca Gazze’nin yeniden inşası için uluslararası bir fon oluşturulması ve bölgeye insani yardım ulaştırılması için gerekli adımların atılması da gündemde.

Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Kahire Barış Zirvesi’ne onlarca ülke lideri ve yetkilisi katıldı. Zirve, Orta Doğu’da daha geniş çaplı bir çatışmaya dair artan korkuların ortasında İsrail-Hamas çatışmasını “yatıştırmanın” yollarını tartışmak için Mısır başkentinde bir araya geldi. Zirveye katılanlar arasında Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın temsil ettiği görüldü.

 Zirvenin açılış konuşmasını yapan Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Gazze Şeridi’ndeki insani felaketi sona erdirecek ve İsrail ile Filistinliler arasında barışa giden yolu yeniden canlandıracak bir yol haritası üzerinde anlaşmaya davet etti. Sisi, yol haritasının hedefleri arasında Gazze’ye yardım ulaştırılması, ateşkes sağlanması ve ardından iki devletli çözüme giden müzakerelerin yer aldığını söyledi.

 Zirveye katıldı  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Gazze’nin insani yardım koridorlarının açılmasını istedi. 

Abbas, “İsrail temsil edilmiyor. Askeri olarak ne yapılacağına İsrailli generaller, İsrail başbakanı ve İsrail savaş kabinesi karar veriyor ve konuşmalar devam ederken Gazze’nin yeni bir bombardımana maruz kaldığını görüyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Zirvede konuşan diğer liderler ve yetkililer de Gazze’deki durumun aciliyetine vurgu yaptılar. Ürdün Kralı Abdullah, “Tüm sivillerin yaşamı önemlidir. Biz konuşurken Gazze'de devam eden amansız bombardıman her açıdan zalimce ve vicdansızcadır. Kuşatılmış ve çaresiz bir halkın toplu olarak cezalandırılmasıdır. Uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Bu bir savaş suçudur. Başka bir yerde olsa, sivil altyapıya saldırmak ve bütün bir nüfusu gıda, su, elektrik ve temel ihtiyaç maddelerinden kasten mahrum bırakmak kınanırdı. Hesap verilebilirlik uygulanırdı... ama Gazze'de değil” dedi.

kahire barış zirvesi

Kahire Barış Zirvesi'ne katılan temsilcilerin listesi şu şekilde:

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Güney Kıbrıs lideri Nikos Christodoulides, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Japonya Dışişleri Bakanı Yoko Kamikawa, İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Çin'in Orta Doğu konularından sorumlu elçisi Zhai Jun, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Birliği Dış Politika Şefi Josep Borrell ve ABD'nin Mısır Maslahatgüzarı Beth Jones.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah al-Sisi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ürdün Kralı Abdullah, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa El Halife, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad al-Thani, Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Meşal el-Ahmed el-Sabah, Irak Başbakanı Muhammed Şii el-Sudani ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni.