Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Joy Biden’ın oğlu Hunter Biden’a 9 yeni suçlama daha: Vergi kaçırma, evrakta sahtecilik…

ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden, silah satın alımı sırasında yalan söylemek ve uyuşturucu bağımlısıyken silah bulundurmakla suçlandığı davada 9 yeni suçlamayla daha karşı karşıya kaldı. Hunter Biden’ın vergi beyan etmeme, evrakta sahtecilik ve vergi kaçırma gibi suçlardan dolayı 17 yıla kadar hapis yatması gündemde.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 11:55
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 11:55

Joy Biden’ın oğlu Hunter Biden’a 9 yeni suçlama daha: Vergi kaçırma, evrakta sahtecilik…

ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden, silah satın alımı sırasında yalan söylemek ve uyuşturucu bağımlısıyken silah bulundurmakla suçlandığı davada yeni bir şokla karşılaştı. Hunter Biden’a, vergi beyan etmeme, evrakta sahtecilik ve vergi kaçırma gibi ağır suçlardan dolayı 9 yeni suçlama daha yöneltildi. Hunter Biden’ın bu suçlamalardan dolayı 17 yıla kadar hapis yatması söz konusu.

NBC News’ün haberine göre, Özel Savcı David Weiss’in Hunter Biden hakkında hazırladığı 56 sayfalık iddianame açıklandı.

İddianamede Hunter Biden’a aralarında “vergi kaçırmak, evrakta sahtecilik ve vergi beyan etmemek” gibi 3 ağır suç ve 6 kabahatin yer aldığı 9 suçlama yöneltildi.

Weiss, Hunter Biden’ın 2016-2019 yıllarında ödemesi gereken 1,4 milyon dolarlık vergiyi ödemeyerek devleti zarara uğrattığını belirtti. Weiss, Biden’ın “vergilerini ödemek yerine savurgan yaşam tarzı için milyonlarca dolar harcadığını” iddia etti.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Biden’ın oğluna yöneltilen yeni suçlamalar hakkında yorum yapmadı.

Hunter Biden’ın, suçlu bulunması halinde 17 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalması öngörülüyor.

SİLAH SATIN ALIMI DAVASI

Hunter Biden, eylül ayında federal savcı tarafından silah satın alımı sırasında yalan söylemek ve uyuşturucu bağımlısıyken silah bulundurmakla suçlanmıştı.

Weiss’in hazırladığı iddianamede, Biden’a ikisi 2018’de ateşli silah satın alırken (uyuşturucu kullanmadığına dair) yanlış beyanda bulunmak, biri de uyuşturucu bağımlısıyken yasa dışı şekilde ateşli silaha sahip olmak üzere 3 suçlama yöneltilmişti.

Ekim ayının başında Delaware’deki federal mahkemeye çıkarılan Hunter Biden, aleyhindeki suçlamaları reddetmişti.