Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Japonya dünyanın en büyük nükleer füzyon reaktörünün açılışını yaptı!

Dünyanın en büyük ve en gelişmiş deneysel nükleer füzyon reaktörünün açılışının yapıldığı Japonya'nın Naka kentinde gezegenin temiz enerji kullanımına olan yolculuğu bir adım daha ilerledi. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 05.12.2023 14:06
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 14:06

Japonya dünyanın en büyük nükleer füzyon reaktörünün açılışını yaptı!

JT-60SA adı verilen nükleer füzyon reaktörü, şu ana kadar insan eliyle üretilmiş en büyük hacimli füzyon plazmasını üreterek temiz nükleer enerjinin önünü açtı.

Bu gelişme, bilim insanları ve mühendislerin 1950'lerden beri üzerinde çalıştıkları ve şu anda karbonsuz bir enerji kaynağı olarak büyük umutlar vaat eden bir teknoloji olan füzyon bilimi adına oldukça önemli bir adım olarak görülüyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından 2023’ün başlarında paylaşılan bir raporda, IAEA Nükleer Plazma Füzyon Uzmanı Matteo Barbarino, "Hayata geçtiği zaman füzyon her ülkeye fayda sağlayacak ve nükleer enerji ve diğer sürdürülebilir enerji türleriyle beraber çalışarak iklim değişikliğinin azaltılmasını destekleyecek ve enerji karışımına katkı sağlayacak" diye konuştu.

IAEA rakamlarına göre şu anda dünyada 50'den fazla ‘tokamak’ var ve ABD Enerji Bakanlığı, bilim insanlarının gelecekteki füzyon enerji santralleri için önde gelen plazma hapsetme konsepti olduğuna düşündüklerini ifade ediyor.

nükleer füzyon

FÜZYON ENERJİSİNE DAHA DA YAKLAŞTIRACAK

JT-60SA, Avrupa Birliği ve Japonya arasında ortak bir proje ve 35 ülkenin dünyanın en büyük tokamak'ını inşa etmek için iş birliği yaptığı iddialı bir enerji projesi olan Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör anlamına gelen ITER'in bir parçası olarak biliniyor.

JT-60SA'nın ITER projesi için bir test alanı olması hedefleniyor. Plazmanın kararlılığı ve enerji üretimi üzerindeki etkisi üzerine deneyler yapmak için hidrojen ve izotopu döteryum kullanacak. JT-60SA'nın proje lider yardımcısı Sam Davis, konuya ilişkin olarak, cihazın "bizi füzyon enerjisine daha da yaklaştıracağını" belirtti.