Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

İzmirli Emlak Kralının Sırları DNA Testiyle Ortaya Çıktı: ABD’li Kardeşler Mirasa Ortak Oldu

ABD’li kardeşler, DNA testiyle İzmirli emlak kralı Kasım Pırlant’ın çocukları olduğunu kanıtladı. Pırlant’ın 100 milyon dolarlık mirasına hak kazanan kardeşler, AVM ve otel satışını iptal ettirmeye çalışıyor.

Yayın Tarihi: 09.12.2023 14:17
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 14:17

İzmirli Emlak Kralının Sırları DNA Testiyle Ortaya Çıktı: ABD’li Kardeşler Mirasa Ortak Oldu

ABD’li kardeşler DNA testiyle 3 milyar liralık mirasa hak kazandı; İzmir’deki AVM ve otel satışı iptal edilmeye çalışılıyor!

İzmir ve Şikago’da gayrimenkul yatırımları bulunan ve geçen yıl 69 yaşında kalp krizi sonucu vefat eden tanınmış iş insanı Kasım Pırlant’ın biyolojik çocukları olduklarını iddia eden Henry Kevin Jackson ve Candice Jackson kardeşler, açtıkları babalık davasını kazandı. Jackson kardeşler, böylece Pırlant’ın 100 milyon dolarlık (3 milyar lira) servetinin de sahibi oldu.

Kasım Pırlant’ın hayatı

1973 yılında eğitimine devam etmek için ABD’ye giden İzmirli Kasım Pırlant, burada lokanta işletmeye başladı ve 1978 yılında emlak sektörüne girdi. 1985 yılında İzmir’e dönen Pırlant, alışveriş merkezleri açarak gayrimenkul alanında önemli yatırımlar yaptı ve zenginler listesine girdi.

Pırlant, yazar Tülay Pırlant ile 9 Aralık 1985’te ABD’de nikah kıydı. Çiftin Zafer Pırlant adında bir oğlu oldu. Ancak Zafer Pırlant, 11 Şubat 2012’de ABD’de trafik kazasında hayatını kaybetti. Oğlunun ölümüyle büyük acı yaşayan Pırlant çifti, kazadan 4 ay sonra boşanma kararı aldı.

Kasım Pırlant'a Babalık davası açtılar

Sabah gazetesinin haberine göre; Şikago’da yaşayan Henry Kevin Jackson (38) ve Candice Jackson (42) kardeşler, 1999 yılında vefat eden anneleri Carolyn Jackson’ın kendilerine anlattığı hikayeler sayesinde babalarının Kasım Pırlant olduğunu öğrendi.

Jackson kardeşler, biyolojik babaları olduğunu iddia ettikleri Kasım Pırlant’a 3 yıl önce İzmir’de babalık davası açtı. Dava devam ederken, Kasım Pırlant geçen yıl kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. Pırlant’ın cenazesi ABD’de defnedildi.

DNA testi sonucu

Kasım Pırlant’ın vasiyetnamesine göre, Türkiye’deki tüm gayrimenkulleri, ortak olduğu şirketlerin hisseleri, banka hesaplarındaki paralar ve taşınır mallar eski eşi Tülay Duygulu Pırlant’a kaldı.

ABD’li kardeşler, vasiyetnamenin iptali için 29. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Kasım Pırlant’ın, ABD’li kardeşlerden mirasını saklamak için, Ege-Cmc Gayrimenkul ve K.T.Z. İnşaat Limited Şirketleri’nin hisselerini eski eşi Tülay Pırlant’a devrettiği iddia edildi. Bu nedenle, ‘muris muvazaası nedeniyle iptal davası’ açıldı.

ABD’li kardeşlerin talebi üzerine, “babalık tayini” davası kapsamında DNA örnekleri, İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nda incelendi. DNA testi sonucunda, Jackson kardeşlerin yüzde 99.9 oranında Kasım Pırlant’ın çocukları olduğu belirlendi. İzmir 13. Aile Mahkemesi’nde görülen babalık davası önceki gün sonuçlandı. Hakim, 1981 doğumlu Candice Jackson ve 1985 doğumlu Kevin Henry Jackson’ın, babalarının Kasım Pırlant olduğunun nüfusa işlenmesine hükmetti.

Mirasa hak sahibi oldular

Jackson kardeşler, davayı kazanarak Kasım Pırlant’ın yaklaşık 100 milyon dolarlık mirasının da varisi oldu. Kasım Pırlant’ın İzmir’deki Ege Park Balçova AVM ve 5 yıldızlı Encore Otel gökdeleni, geçtiğimiz aylarda İzmirli iş insanı Mehmet Bektur’a 30 milyon dolara satılmıştı.

ABD’li kardeşlerin, 30 milyon dolara satılan AVM ve otel satışının iptali için de mahkemeye başvurdukları öğrenildi.