Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İzmir’in en doğal ilçesi açığa çıktı! Bu ilçe resmen yüzyıllardır gizli kalmış

Özellikle yaz ayları içerisinde İzmir’in merkezine olduğu kadar ilçelerine de bir hayli yoğun ilgi gösteriliyor. Bu ilçelerden birisi de Karaburun. Karaburun; Foça, Urla gibi ilçelerin yanı sıra daha gizli kalmış ve keşfedilmemiş bir ilçe. Ancak Karaburun’da doğal güzelliğiyle gideni etkilemeye yetiyor...

Yayın Tarihi: 08.12.2023 14:46
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 14:46

İzmir’in en doğal ilçesi açığa çıktı! Bu ilçe resmen yüzyıllardır gizli kalmış

İzmir’in muhakkak gezilmesi gereken yerlerinden birisi olarak da Karaburun’un karşımıza çıkıyor. Karaburun; şifalı bitkileri, doğal güzellikleri, gelenek ve görenekleri ile ön plana çıkan yemyeşil ve masmavi görüntünün birleştiği bir ilçe. Yeşilliğinin yanı sıra pırıl pırıl da bir denize sahip olan Karaburun, son dönemlerde bir çok turistin gözde mekanı. Peki Karaburun’a nasıl gidilir? Karaburun’da nereler gezilir? İşte Karaburun hakkında tüm bilgiler...

İzmir’in merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta konumlanan Karaburun‘a, Çeşme otoyolu üzerinden gidersiniz 1 saat içersinde ulaşmanız mümkün. Doğu Akdeniz havasının en temiz bölümü olarak isimlendirilen Karaburun Yarımadası, oldukça zengin bir biyoçeşitliliğe de ev sahipliği yapıyor.

KARABURUN

KARABURUN GEZİLECEK YERLER 

Karaburun’da gezilecek yerlere göz atıyorsanız doğru yazıdasınız! Karaburun’da ilk etapta kesinlikle Mordoğan mahallesi görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Mordoğan Mahallesi’nde, Akdeniz foklarının üreme alanı olan Ayıbalığı Plajı’nın bulunduğunun altını çizelim. Bu plajda dalış yaparak su altının büyüleyici dünyasına göz atabilirsiniz. Ek olarak Narkisos Pınarı, Müesser Aktaş Etnografya ve Tarih Evi, Ayşe Hatun Cami, Rum köylerini gezebilir; tarihi yeldeğirmeni ve çeşmeleri görebilirsiniz. Karaburun‘da bu gezilecek yerlerin yanı sıra dilerseniz doğal güzellikleriyle de doğanın içersinde kaybolabilir; yürüyüşler gerçekleşebilir ve eşsiz maviliklerde yüzebilirsiniz. Eğer çevre köyleri keşfetmek istiyorsanız Saip, Kösedere, Eğlenhoca, İnecik köylerine uğramanızı muhakkak öneriyoruz.

KARABURUN

KARABURUN’DA NE YENİR?

Karaburun, Akdeniz ve Ege mutfağının izlerini taşıyan, lezzetli mi lezzetli bir çok çeşite ev sahipliği yapan bir mutfağa sahip. Çeşitli otların karışımından oluşan ot yemeklerini kesinlikle yemenizi tavsiye ederiz. Kabak çiçeği dolması, acı ot kavurması, arapsaçı köftesi gibi yiyecekler buranın meşhur yemekleri arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Balıkova ve Mordoğan sahilinde bulunan restoranlarda midye kızartma, balık köftesi gibi deniz ürünlerini tatmadan Karaburun‘dan ayrılmamanızı öneririz.

KARABURUN

KARABURUN’A NASIL GİDİLİR? 

Eğer İzmir merkezden Karaburun’a ulaşım sağlamak istiyorsanız, araçla yaklaşık 1,5 saatlik bir yol gitmeniz gerekmektedir. İzmir’den Karaburun‘a yolculuğa çıktıysanız İzmir Çeşme Otoyolu‘nu kullanmanız gerekmektedir. Bu otoyolun Karaburun sapağından çıktıktan sonra yalnızca 25 dakikalık yani 45 kilometrelik bir yolculuk daha yaparak Karaburun‘a ulaşmanız mümkündür. Dilerseniz yaz ayları içersinde İzmir merkezden kalkan Mordoğan vapuruna da binerek, Mordoğan’a ulaşabilir; oradan da minibüs yardımıyla Karaburun‘a ulaşabilirsiniz.