Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve İstanbul adayı Buğra Kavuncu görevinden istifa etti

31 Mart yerel seçimlerinin ardından İYİ Parti'de sarsıntı! Teşkilat Başkanı ve İstanbul adayı Buğra Kavuncu, aldıkları sonuçla doğrudan ilişkili olarak görevinden istifa etti.

Yayın Tarihi: 03.04.2024 21:18
Güncelleme Tarihi: 03.04.2024 21:18

İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve İstanbul adayı Buğra Kavuncu görevinden istifa etti

İYİ Parti Teşkilat Başkanı ve 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olan Buğra Kavuncu, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Kavuncu'nun yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının gösterdiği üzere büyükşehirlerdeki yarışın genellikle iki parti arasında geçtiğini ve seçmenin istediği adaya oy vermek yerine, istemediği parti veya adayın kazanmaması için karşısındaki en güçlü adaya yönelmekte olduğunu belirtti. Ayrıca, ittifak sisteminin büyük partileri güçlendirirken diğer partilerin oy oranlarını azalttığını vurguladı.

deprem

Kavuncu, partisinin genel seçimler sonrası ittifaksız olarak yerel seçimlere girmesine rağmen, İstanbul için adaylık talebinde bulunan olmaması üzerine görevi üstlendiğini ifade etti. Ancak, seçim sonuçlarının beklenenin altında kalması ve bazı eleştirilere maruz kalması üzerine Teşkilat Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

İstifasının ardından yapılacak olan olağanüstü kongrenin daha sağlıklı ve demokratik bir ortamda gerçekleşmesini sağlamak amacıyla bu kararı aldığını belirten Kavuncu, İstanbul İl Başkanı Yücel Coşkun ve partisinin il ve ilçe teşkilatlarına teşekkürlerini iletti.

Kavuncu'nun istifasıyla ilgili olarak yapılan açıklama şu şekilde:

"Seçim sonuçları gösterdi ki; büyükşehirlerde yarış genelde iki parti arasında geçmiş ve seçmen istediği adaya oy vermekten çok, istemediği parti ya da aday kazanmasın diye karşındaki en güçlü adaya yönelmiştir. Bir diğer durum ise daha önce ittifak yapılan İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana gibi büyükşehirlerin birçoğunda parti aidiyeti neredeyse yok olmuştur. İttifak sisteminin, büyük partileri güçlendirirken oy oranı biraz daha az partileri erittiği aşikârdır. Katı bir ideolojik görüşü olmayan, makul ve hayatın gerçekleriyle yüzleşerek ona göre politika belirleyen, merkeze konumlanacak bir partinin varlığını devam ettirmesi için yerel yönetimlerde iddia ortaya koyması önemlidir. Aksi halde başka bir partinin aparatı haline gelme riskini taşımaktadır. Seçim sonuçları bunu bir kez daha tescil etmiştir.

Bilindiği üzere, partimiz genel seçimler sonrası 31 Mart yerel seçimlerine ittifaksız girme kararı almış ve tüm ülkede aday belirleme süreci başlamıştır. Bu süreçte, kamuoyuna da yansıyan bazı isimler haricinde İstanbul için adaylık talebinde bulunan olmamıştır. Parti içerisinde de bu doğrultuda bir gelişme olmayınca görev bana düşmüştür. Ben de partim için bu sorumluluğu seve seve üstlendim.

Alınan karar sonrası çalışmalarıma başladım ve daha iyi bir belediye başkanı olacağım iddiasıyla seviyeyi düşürmeden, projelerimi anlattım. Eleştirilerimi sıraladım. Hatta eleştirilerimi beğenmeyen ve yetersiz bulan da oldu, kamuoyundan dozu çok kaçırdığımı dile getiren de oldu. Kimisi boşuna çok çalışarak kendimi hırpaladığımı kimisi ise kasıtlı olarak çalışmadığımı iddia etti. Bütün bunlara rağmen, ben partimin adını en onurlu şekilde inandığım ve doğru bulduğum şekilde ayakta tutmaya çalıştım ve mücadele ettim. Ancak seçimleri beklediğimizin çok altında bir sonuçla tamamladığımızı kabul etmek zorundayız.

Tüm bu şartlar altında, ben de üzerime düşen sorumluluğu yerine getirerek, gerek yapılacak olan olağanüstü kongremizin daha sağlıklı ve demokratik bir ortamda yapılabilmesi, gerekse İstanbul’da aldığımız sonuçla doğrudan ilişkili olarak, 8 aydır yürütmekte olduğum Teşkilat Başkanlığı görevimden istifa ediyorum.

Özellikle parti içinde şahsıma yönelen bazı eleştirileri de cevaplamam gerekirse; seçim akşamı almış olduğum istifa kararımın, Genel Başkanımızın pazartesi günü yapacağını duyurduğu açıklamanın ardından duyurulması hususunda çalışma arkadaşlarımızla görüş birliği oluştu. Bundan ötürü de bu açıklamayı bugüne bıraktığımı ifade etmeliyim.

Başta İstanbul İl Başkanımız Yücel Coşkun olmak üzere, bu süreçte arkamda durma ve çalışma konusunda vicdanı rahat olan İstanbul il ve ilçe teşkilatımıza, bütün yol arkadaşlarıma ve özellikle İstanbul Gençlik Kolları Başkanımız Muhammet Akyüz nezdinde bütün gençlik kollarına teşekkürlerimi sunuyorum.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."