Bist 100
10.398,94 2%
DOLAR
32,3 -0,04%
EURO
35,11 0,47%
ALTIN
2.390,93 -0,51%

İYİ Parti’de bir istifa daha! Salim Ensarioğlu partisine veda etti

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu, partisinden istifa ettiğini duyurdu. Ensarioğlu’nun istifasının nedeni, Diyarbakır’da Şeyh Said’in isminin verildiği bir bulvarla ilgili yaptığı tartışmalı paylaşımlar oldu. Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Ensarioğlu’nun paylaşımlarını kınayarak, disiplin sürecinin başlatıldığını açıklamıştı.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 15:37
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 15:37

İYİ Parti’de bir istifa daha! Salim Ensarioğlu partisine veda etti

İYİ Parti'de son dönemde istifaların ardı arkası kesilmiyor. İYİ Parti İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu, partisinden istifa ettiğini sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklamayla duyurdu.

 Ensarioğlu, “İYİ Parti’den istifa ettiğimi kamuoyuna saygıyla bildiririm. Partime ve partililerime teşekkür ederim.” dedi.

ŞEYH SAİD PAYLAŞIMI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Ensarioğlu’nun istifasının ardında, Diyarbakır’da bir bulvara Şeyh Said’in isminin verilmesiyle ilgili yaptığı paylaşımlar yatıyor.

Ensarioğlu, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından, “Diyarbakır’da Şeyh Said Bulvarı açıldı. Şeyh Said, 1925 yılında Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı Kürt isyanı başlatmış ve idam edilmişti. Bu isimlendirme, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu iradesine ve milli mücadele ruhuna aykırıdır. Bu isimlendirme, Türkiye Cumhuriyeti’ne saygısızlıktır.” şeklinde bir paylaşımda bulunmuştu.

PARTİ SÖZCÜSÜ ZORLU’DAN SERT TEPKİ

Bu paylaşım, İYİ Parti içinde ve kamuoyunda büyük tepki çekmişti. Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Ensarioğlu’nun paylaşımını kınayarak, “Milli Mücadelenin ruhuna ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu iradesinin ortaya koyduğu tarihi ve milli gerçeklere aykırı paylaşımını reddediyoruz. Böyle bir anlayışın partimizle hiç bir ilişkisi yoktur ve bundan sonra da olamayacaktır. Söz konusu paylaşımla alakalı, genel başkanımızın talimatlarıyla, gereken disiplin süreci ivedilikle başlatılmıştır.” ifadelerini kullanmıştı.

ENSARİOĞLU’NUN SİYASİ GELECEĞİ BELİRSİZ

Ensarioğlu’nun istifası, İYİ Parti’de son dönemde yaşanan istifa ve ihraçların ardından geldi. Ensarioğlu’nun bundan sonra hangi partiye katılacağı veya bağımsız kalıp kalmayacağı ise merak konusu oldu