Bist 100
9.344,97 1%
DOLAR
30,92 0,02%
EURO
33,43 -0,09%
ALTIN
2.011,93 -0,01%

İstanbul’da Enflasyon Yüzde 73,89’a Çıktı! Zam Şampiyonu Bakın Ne Oldu

Gittikçe yükselen enflasyon ve hayat pahalılığı, vatandaşların maddi durumunu olumsuz etkilemeye devam ediyor. İstanbul'da kasım ayındaki enflasyon verileri de bu endişeleri arttırıyor. İstanbul Ticaret Odası'nın raporuna göre, perakende fiyatlar kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,79 arttı. Bu artış, bir önceki aya kıyasla bir miktar düşük olsa da, yıllık bazda enflasyon yüzde 73,89'a yükseldi

Yayın Tarihi: 01.12.2023 15:54
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 15:54

İstanbul’da Enflasyon Yüzde 73,89’a Çıktı! Zam Şampiyonu Bakın Ne Oldu

İstanbul’da yaşam maliyeti her geçen gün artıyor. Kasım ayında enflasyon yüzde 3,79 artarak yıllık bazda yüzde 73,89 seviyesine ulaştı. En çok zam gören gruplar eğlence, kültür, eğitim, konut ve gıda oldu. Ulaştırma ve haberleşme ise tek düşüş gösteren grup olarak kaydedildi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından açıklanan verilere göre, İstanbul’da perakende fiyatlar kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,79 arttı. Bu artış ekim ayına göre daha düşük olsa da, yıllık bazda enflasyon yüzde 73,89’a yükseldi. Bu durum İstanbulluların alım gücünün azaldığını ve yaşam maliyetlerinin arttığını gösteriyor.

EĞLENCE, KÜLTÜR, EĞİTİM ZAM ŞAMPİYONU 

Kasım ayında perakende fiyatlarda bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5, 53 ile eğlence, kültür, eğitim harcamalarında gerçekleşti. Bu grupta özellikle sinema, tiyatro, konser, müze, kitap, dergi, gazete, kırtasiye, okul ücreti gibi kalemlerde fiyat artışları dikkat çekti.

Bu grubu, yüzde 4,95 ile konut harcamaları, yüzde 4,84 ile gıda harcamaları, yüzde 2,48 ile giyim harcamaları, yüzde 1,30 ile sağlık ve kişisel bakım harcamaları izledi. Konut harcamalarında doğalgaz, elektrik, su, kira gibi kalemlerde zam görülürken, gıda harcamalarında sebze, meyve, et, süt, yumurta, ekmek, un, şeker, yağ, çay, kahve gibi ürünlerde fiyat artışları yaşandı. Giyim harcamalarında kışlık kıyafet, ayakkabı, çanta, aksesuar gibi ürünlerde, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında ise ilaç, doktor, dişçi, kuaför, kozmetik gibi hizmet ve ürünlerde fiyat artışları gözlendi.

ULAŞTIRMA VE HABERLEŞMEDE FİYATLAR DÜŞTÜ 

Kasım ayında perakende fiyatlarda bir önceki aya göre tek düşüş gösteren grup yüzde 0,52 ile ulaştırma ve haberleşme oldu. Bu grupta akaryakıt, otobüs, metro, taksi, uçak, tren, telefon, internet gibi kalemlerde fiyat düşüşleri yaşandı.

İNŞAAT MALZEMELERİNDE REKOR ARTIŞ 

Bir önceki aya göre, inşaat malzemeleri grubunda toplam fiyatlandırmada yüzde 14,39, mensucat grubunda yüzde 5,03, kimyevi maddeler grubunda yüzde 2,87, madenler grubunda yüzde 2,59, yakacak ve enerji maddeleri grubunda yüzde 1,88 artış oldu. İşlenmemiş maddelerde yüzde 0,87 düşüş görüldü. İnşaat malzemeleri grubunda çimento, demir, kum, tuğla, kereste, boya, fayans, musluk, kablo, lamba gibi ürünlerde fiyat artışları kaydedildi.

İstanbul’da kasım ayı enflasyonu kaç oldu? 

İstanbul’da kasım ayı enflasyonu yüzde 3,79 oldu.

İstanbul’da yıllık enflasyon ne kadar? 

İstanbul’da yıllık enflasyon yüzde 73,89’a çıktı.

İstanbul’da en çok zam gören grup hangisi? 

İstanbul’da en çok zam gören grup yüzde 5,53 ile eğlence, kültür, eğitim harcamaları oldu.

İstanbul’da fiyatları düşen grup hangisi? 

İstanbul’da fiyatları düşen grup yüzde 0,52 ile ulaştırma ve haberleşme oldu.

İstanbul’da inşaat malzemeleri ne kadar arttı? 

İstanbul’da inşaat malzemeleri yüzde 14,39 arttı.