İsrail ve ABD arasındaki perde arkası diyalog: SVR'den çarpıcı açıklamalar...

Rus istihbaratına göre, ABD'nin Gazze'deki harekatı hızlandırma isteği, 2024 seçimleri öncesinde Başkan Joe Biden'ın oylarını olumsuz etkileme kaygısı taşıyor.

İsrail ve ABD arasındaki perde arkası diyalog: SVR'den çarpıcı açıklamalar...

Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) tarafından açıklanan bilgilere göre, ABD'nin İsrail'e yönelik bu çağrısı kapalı kapılar ardında gerçekleşiyor ve SVR, Washington'un riyakar bir tavır sergilediğine dikkat çekiyor.

SVR, ABD yönetiminin İsrail'in saldırıları sonucunda ölen 10 binden fazla Filistinlinin durumuyla ilgili endişelerini dile getirirken, bunun yanında "insani duraklamalar" ve vurulan bölgelerin kısıtlanması çağrılarını riyakarlıkla harmanladığını vurguluyor.

Rus istihbaratına göre, ABD'nin kapalı kapılar ardında yürüttüğü diyalog, İsrail ile açıkça sergilediği tavrından oldukça farklı. SVR, İsrail'e harekatın hızlandırılması konusunda baskı yaparak sürecin sürüncemede kalmamasını istediğini belirtiyor. Bu durumun, Biden'ın seçim öncesindeki konumunu olumsuz etkilememesi amaçlanıyor.

ABD'nin Hamas'ı yok etme görevinin sivil kayıplara neden olabileceğinin farkında olduğunu ifade eden SVR, bununla birlikte silahlı faaliyetlerin en hızlı şekilde sona ermesini sağlamak için ABD'nin bunu kabul edilebilir bulduğunu belirtiyor. ABD'nin, İngiltere ve Almanya liderlerinden destek alarak Gazze'de ateşkes çağrılarına karşı çıkma çabası, SVR tarafından vurgulanıyor.