Bist 100
10.446,68 0%
DOLAR
32,73 1,41%
EURO
34,98 0,19%
ALTIN
2.438,55 2,5%

İsrail saldırıları sonucu Gazze’de 62 gazeteci katledildi

İsrail, 7 Ekim’den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sürdürüyor. Saldırılarda 6’sı kadın 62 gazeteci şehit oldu. İsrail’in Lübnan’a da saldırdığı belirtildi.

Yayın Tarihi: 21.11.2023 14:23
Güncelleme Tarihi: 21.11.2023 14:23

İsrail saldırıları sonucu Gazze’de 62 gazeteci katledildi

İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını artırarak devam ettiriyor. Gazze’nin orta ve kuzey kesimlerindeki evleri hedef alan İsrail, 6’sı kadın 62 gazeteciyi katletti. Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, son olarak Ala Tahir el-Hasanat ile Ayat Haddura isimli iki kadın gazeteci evlerinde şehit edildi.

“BU SON VİDEO OLACAK”

Şehit olan kadın gazetecilerden Ayat Haddura, vefat etmeden önce muhabiri olduğu “Alghad” televizyon kanalına görüntülü bağlanarak gelişmeleri aktarmıştı.

Haddura, “Bu son video olacak.” diyerek İsrail’in Beyt Lahiya’ya fosfor bombaları attığını, bölgenin boşaltılması için bildiriler dağıttığını, insanların nereye gittiklerini bilmeden yollarda olduğunu anlatmıştı.

Haddura, “Biz de evde bölündük. Bir kısmı çıktı; tabii kimsenin nereye gittiğini bilmiyoruz. Durum çok zor. Allah’ım bizlere merhamet et.” ifadelerini kullanmıştı.

GAZZE’DE GAZETECİ KATLİAMI

İsrail’in saldırılarında daha önce de Dua Şeref, Selma Muhaymer, Selam Meyme ve İman el-Akıli isimli 4 kadın gazeteci şehit olmuştu.

Gazze’de gazetecilik yapan 22 yaşındaki İbrahim Lafi de İsrail’in saldırılarında hayatını kaybeden en genç gazetecilerden biriydi. Lafi, doğum gününden birkaç gün önce şehit düşmüştü.

LÜBNAN’A DA SALDIRDILAR

Öte yandan, İsrail’in Lübnan’a da saldırdığı ve 3 gazetecinin yaşamını yitirdiği bildirildi. İsrail’in Lübnan’ın güneyindeki bir köye düzenlediği saldırıda, “El-Manar” televizyon kanalından Ali Şeyb, “El-Nur” radyosundan Muhammed Mantuş ve “El-Ahbar” gazetesinden Mahmud el-Halabi şehit oldu.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, uluslararası toplumun tepkisine rağmen devam ediyor. Gazze’de yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, İsrail’in ablukası altında zor şartlarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.