Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

İsrail ordusu Lübnan’da bir çok hedefi vurdu

İsrail ile Lübnan arasında 7 Ekim’de başlayan ve 14 Ağustos’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararıyla sona eren savaş, yeniden alevlendi. Lübnan’dan atılan roketler, İsrail’in kuzeyindeki bölgeleri hedef alırken, İsrail ordusu da Lübnan topraklarında çok sayıda bölgeyi topçu atışıyla vurdu. Çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Yayın Tarihi: 20.11.2023 12:33
Güncelleme Tarihi: 20.11.2023 12:33

İsrail ordusu Lübnan’da bir çok hedefi vurdu

İsrail ordusu, bugün sabah saatlerinde Lübnan’dan atılan roketler nedeniyle İsrail’in kuzeyindeki bölgelerde sirenlerin çaldığını duyurdu. Roket saldırılarında yaralanan olmadığı, sınıra yakın bir bölgede yangın çıktığı ifade edildi. İsrail ordusu, roket atışlarının yapıldığı yerleri hedef aldığını ve Lübnan topraklarında çok sayıda bölgeyi topçu atışıyla vurduğunu bildirdi. İsrail ordusunun açıklamasında, “Lübnan’dan gelen saldırılara karşı güçlü bir şekilde karşılık verdik. Sınırımızın güvenliğini sağlamak için gereken her şeyi yapacağız.” denildi.

HİZBULLAH’TAN İSRAİL’E MİSİLLEME

Lübnan’da Hizbullah örgütü ise, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını durdurması için 7 Ekim’de başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonuna devam ettiğini açıkladı.

Hizbullah, bugün İsrail’e ait sınırdaki askeri toplanma üssü ve gözetleme kulesini güdümlü füzeyle vurduğunu duyurdu.

Hizbullah’ın yayın organı El-Manar televizyonu, “Mücahitlerimiz, işgalci İsrail’in sınır bölgesindeki askeri hedeflerine güdümlü füzelerle saldırdı. Saldırı, Gazze’deki direnişe destek olmak için başlatılan Aksa Tufanı operasyonunun bir parçasıdır.” ifadelerini kullandı.

ÇATIŞMALARIN BİLANÇOSU AĞIRLAŞIYOR

İsrail ile Lübnan arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.

İsrail ordusu, Lübnan’daki Hizbullah hedeflerine 300’den fazla topçu atışı yaptığını, ayrıca hava kuvvetlerinin de 50’den fazla hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Hizbullah ise, İsrail’in kuzeyindeki bölgelere 500’den fazla roket ve füze attığını, ayrıca sızma birliklerinin İsrail güvenlik hattını aşarak çatışmalara başladığını duyurdu.

Hizbullah, çok sayıda İsrailli esir olarak aldığını, aralarında İsrail ordusu mensuplarının yanı sıra İsrailli sivillerin de bulunduğunu iddia etti.

İsrail ile Lübnan arasında yeniden alevlenen çatışmalar, uluslararası toplumun endişesine neden oldu.