İsrail ordusu Gazze’yi iki cepheden bombalıyor

İsrail ordusu, Filistinli direniş gruplarıyla yaşanan çatışmaların devam ettiği Gazze Şeridi’nde kuzey ve güney eksenlerinde ilerlemeye çalışıyor. Gazze kentinin kuşatıldığını ve ikiye bölündüğünü iddia eden İsrail, sivil yerleşim yerlerine yönelik hava, kara ve deniz saldırılarını sürdürüyor. Filistinli direniş grupları ise İsrail askeri araçlarına ve askerlerine antitank roketleri ve havan toplarıyla karşılık veriyor.

İsrail ordusu Gazze’yi iki cepheden bombalıyor

İsrail ordusu, 7 Ekim 2023’te başlattığı Gazze’ye yönelik saldırılarını 34. gününde de sürdürüyor. İsrail, Gazze Şeridi’ni kuzey ve güney olmak üzere iki cephede bombalayarak ilerlemeye çalışıyor. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze kentinin kuşatıldığını ve Gazze Şeridi’nin ikiye bölündüğünü söyledi.

 İsrail güçleri, kuzeyde Şati Mülteci Kampı ve Beyt Hanun, güneyde ise Zeytun Mahallesi ve Tel el-Heva bölgelerinde ilerlediklerini iddia etti.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, "Gazze kentinin kuşatılması işleminin tamamlandığını ve kuzey ve güney olmak üzere Gazze Şeridi'nin ikiye bölündüğünü" söyledi.

İsrail’in bu ilerleyişine karşı Filistinli direniş grupları da kendi silahlarıyla karşılık veriyor. 

Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları, son 24 saat içinde 15 İsrail askeri aracını imha ettiklerini ve bir askeri öldürdüklerini duyurdu.

Kassam Tugayları, İsrail güçlerine karşı Yasin 105 antitank roketleri, Konkurs güdümlü tanksavar roketleri ve havan topları kullandıklarını belirtti.

SALDIRILARDA SİVİL KAYIPLAR ARTIYOR

 İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında sivil kayıplar da artıyor. Gazze Sağlık Bakanlığı, saldırılarda şu ana kadar 10 bin fazla Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 32 bini aşkın Filistinlinin de yaralandığını açıkladı. Ölenlerin arasında 4 binden den fazla bulunuyor. Yaralıların durumunun ağır olduğu ve ölü sayısının artabileceği belirtiliyor.

İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli de büyük zorluklar yaşıyor. Elektrik, su, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaç maddelerinin kıtlığı, altyapının tahribatı, sağlık sisteminin çökmesi ve insani yardımların engellenmesi, Gazze halkının hayatını daha da zorlaştırıyor.

İsrail ile Filistinli direniş grupları arasında ateşkes sağlanması için Mısır, Katar, Türkiye ve Birleşmiş Milletler gibi ülkeler ve kuruluşlar ara buluculuk yapmaya çalışıyor.

Ancak İsrail, ateşkes için şart koştuğu Hamas’ın silahsızlanması talebinden vazgeçmiyor.

 Hamas ise İsrail’in Gazze’ye yönelik ablukasını kaldırmasını ve Filistinlilerin haklarını tanımasını istiyor. Taraflar arasında henüz bir uzlaşı sağlanamadı.