Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,08%
EURO
33,65 0,18%
ALTIN
2.004,62 -0,17%

İsrail Ordusu Gazze sokaklarında: Çatışmalar şiddetleniyor

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne kara harekatı başlattı. İsrail güçleri, Gazze’nin kuzey ve orta kesimlerine doğru ilerliyor. Filistinli gruplarla şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Gazze’deki İçişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’nin kuzey bölgelerini güneyden ayırmaya çalıştığını duyurdu.

Yayın Tarihi: 31.10.2023 16:26
Güncelleme Tarihi: 31.10.2023 16:26

İsrail Ordusu Gazze sokaklarında: Çatışmalar şiddetleniyor

İsrail-Filistin savaşı 25. gününe girdi. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sürdürüyor. İsrail güçleri, kara birliklerinin abluka altındaki Gazze Şeridi’nin iç kesimlerinde, Filistinli gruplarla “şiddetli çatışmalara” girdiğini bildirdi.

GAZZE’NİN KUZEY VE ORTA KESİMLERİNE DOĞRU İLERLİYORLAR

Gazze’deki İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bezm, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail askeri araçlarının, Gazze’nin doğusundaki Salahaddin Caddesi’nde olduğunu ve Er-Raşid Caddesi’ne doğru ilerlemeye çalıştığını söyledi.

Bezm, İsrail güçlerinin Gazze’nin kuzey ve orta kesimlerine doğru ilerleyişini artırdığını belirterek, “İsrail güçleri, Gazze’ye kuzeybatıdan da girdi ve halen El-Kerame bölgesinde. Askeri güçler, Gazze’nin kuzeybatısındaki yerleşim alanlarının tamamını yok etti” dedi.

Bezm ayrıca İsrail’in Gazze’nin kuzey bölgelerini güneyden ayırmaya çalıştığını dile getirdi.

“KISKAÇ OPERASYONU” MU?

İsrail’in kara harekatının resmi olarak ilan edilmese de Cuma günü başladığı iddia ediliyor. ABD’li New York Times gazetesi, İsrail ordusunun kasıtlı olarak operasyonu küçük çaplı olarak faaliyete geçirdiğini, hem kuzeyden hem güneyden girerek Hamas’ı bir kıskaç operasyonuyla yok etmeye çalışacağını ifade etti.

Gazeteye göre, İsrail’in hedefi Hamas’ın tünel ağını imha etmek ve roket atışlarını durdurmak.

Ancak Filistinli gruplar da direniş gösteriyor. Hamas Sözcüsü Fauzi Berhum, “Direniş grupları, işgal güçlerine karşı şiddetli bir şekilde savaşıyor ve onları geri püskürtüyor” dedi.