Bist 100
10.450,51 0%
DOLAR
32,7 1,3%
EURO
34,92 0,02%
ALTIN
2.437,97 2,48%

İsrail ordusu Gazze’de ağır kayıp veriyor

İsrail ordusu Hamas ile girdiği çatışmalarda ağır kayıplar vermeye devame diyor. Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki çatışmalarda 5’i subay 8 İsrail askeri öldü. İsrail’in Gazze’ye saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana ölen asker sayısı 442’ye, Gazze’de hayatını kaybeden İsrailli asker sayısı ise 113’e yükseldi.

Yayın Tarihi: 13.12.2023 10:35
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 10:35

İsrail ordusu Gazze’de ağır kayıp veriyor

Gazze Şeridi’nde İsrail’in saldırılarına karşı direniş sürüyor. Gazze’nin kuzeyindeki çatışmalarda 5’i subay 8 İsrail askeri öldürüldü. İsrail ordusu, Gazze’de hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının son ölenlerle 113’e çıktığını, 7 Ekim’den bu yana ölen asker sayısının ise 442 olduğunu itiraf etti.

İSRAİL DEVLET TELEVİZYONU: ÖLENLERİN 5’İ SUBAY

İsrail devlet televizyonu KAN, Gazze’nin kuzeyinde devam eden çatışmalarda ölen 8 askerden 5’inin subay olduğunu duyurdu. Televizyon, ölen subayların isimlerini ve rütbelerini de açıkladı.

İsrail ordusu, daha önce Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 105’i karadan işgal sürecinde olmak üzere 434 askerinin öldürüldüğünü duyurmuştu. Saldırılarda şimdiye kadar yaralanan asker sayısının ise 1687’ye ulaştığı, bunlardan 263’ünün durumunun ağır olduğu kaydedildi.

gazze

GAZZE’DE İSRAİL İŞGALİNE KARŞI DİRENİŞ

Gazze’de Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 8 bini çocuk, 6 bin 200’ü kadın olmak üzere, 18 bin 412 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı.

Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 282 Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze’de silah zoruyla abluka altında yerinden edilen 1,9 milyon Filistinli, barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetlerinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

gazze

GAZZE’DEKİ DURUM ULUSLARARASI TOPLUMUN GÜNDEMİNDE

Gazze’deki durum, uluslararası toplumun gündemine de taşındı. Birleşmiş Milletler (BM), İsrail’in Gazze’ye saldırılarını kınayarak, ateşkes çağrısında bulundu. BM, Gazze’ye insani yardım ulaştırılması için de çalışmalar yürütüyor.

Türkiye, Gazze’deki saldırıları kınayarak, uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı. Türkiye, Gazze’ye insani yardım göndermeye de devam ediyor.

Gazze’deki durumu değerlendiren uzmanlar, İsrail’in saldırılarının Filistin halkının direnişini kıramayacağını, Gazze’nin özgürlüğü için mücadele edenlerin haklı davalarının desteklenmesi gerektiğini belirtiyor.