Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail ordusu, Gazze’de 3 esiri kendi kurşunlarıyla katletti

İsrail-Filistin savaşı 70. gününe girdi. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde sürdürdüğü saldırılar sırasında, 3 İsrailli esiri “yanlışlıkla” vurarak öldürdüğünü itiraf etti. İsrail ordusu, bu katliamı “tehdit olarak tanımlama hatası” olarak açıkladı.

Yayın Tarihi: 16.12.2023 10:03
Güncelleme Tarihi: 16.12.2023 10:03

İsrail ordusu, Gazze’de 3 esiri kendi kurşunlarıyla katletti

İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik hava, kara ve denizden saldırılarını aralıksız sürdürüyor. Saldırılarda, aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 18 bin 800 Filistinli hayatını kaybetti, binlercesi yaralandı. Gazze’deki altyapı ve binalar da büyük hasar gördü. İsrail, Gazze’deki direniş gruplarının roket saldırılarına maruz kaldığını öne sürerek, saldırılarını meşrulaştırmaya çalışıyor. Ancak Gazze’de yaşananlar, İsrail’in insanlık dışı bir soykırım yaptığını gözler önüne seriyor. İsrail ordusu, Gazze’de sivilleri hedef alıyor, hastaneleri, okulları, camileri, basın merkezlerini bombalıyor, esir aldığı Filistinlileri işkence ederek öldürüyor. Gazze’de insani durum da giderek kötüleşiyor. Elektrik, su, gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısı yaşanıyor. Gazze halkı, İsrail’in zulmüne karşı direnmeye devam ediyor.

İsrail son olarak katliam ve saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde, 3 esiri “yanlışlıkla” öldürdü.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Şucaiye’deki çatışmalarda 3 İsrailli rehineye ateş açıldığı ve öldürüldükleri belirtildi. Olay yerinde yapılan incelemede, cesetlerin kimliklerinin şüpheli olduğu anlaşıldı. Cesetler, İsrail’e götürülerek yapılan testler sonucunda, 3 esire ait oldukları tespit edildi.

Öldürülen esirlerin isimleri, Yotam Haim, Samer Talalka ve ismi açıklanmayan bir esir olarak duyuruldu. İsrail ordusu, olayı incelemeye aldığını ve sahadaki birliklere gerekli talimatları verdiğini iddia etti.

NETANYAHU VE GALLANT’TAN YÜZEYSEL TAZİYE

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, “Bu dayanılmaz bir trajedi. Bu akşam tüm İsrail devleti yasta.” dedi.

Öldürülen esirlerden dolayı "derin bir üzüntü" duyduğunu belirten Netanyahu, şöyle devam etti:

"Bu zorlu akşama rağmen, yaralarımızı saracağız, gereken dersleri çıkaracağız ve gücümüzü seferber ederek tüm rehinelerin evlerine güvenle dönmesi için çalışacağız."

Savunma Bakanı Yoav Gallant ise, “Aklım ve kalbim, İsrail ordusunun yanlışlıkla Gazze’de öldürdüğü 3 rehinenin aileleriyle birlikte.” ifadelerini kullandı.

İsraillilerin “yanlışlıkla” öldürülmesini, “her İsrail vatandaşı için acı bir olay” olarak nitelendiren Gallant, “Sessiz kalmalıyız ve tüm rehineler, tüm vatandaşlarımız ve tüm askerlerimiz için operasyona devam etmeliyiz.” dedi.

gazze

GAZZE’DE İSRAİL ZULMÜ DEVAM EDİYOR

İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik hava, kara ve denizden saldırılarını sürdürüyor. Saldırılarda, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 180 bin 800’den fazla Filistinli hayatını kaybetti, binlercesi yaralandı. Gazze’deki altyapı ve binalar da büyük hasar gördü. İsrail, Gazze’deki direniş gruplarının roket saldırılarına maruz kaldığını öne sürerek, saldırılarını meşrulaştırmaya çalışıyor.