Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

İsrail ordusu, Batı Şeria’daki mülteci kampında 5 Filistinli’nin cenazesini alıkoydu

İsrail ordusu, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Tulkerim kentinde yer alan Nur Şems Mülteci Kampı’nda öldürdüğü 5 Filistinli’nin cenazesini alıkoydu. Bu durum, İsrail’in 2015’ten bu yana alıkoyduğu Filistinli sayısını 253’e çıkardı

Yayın Tarihi: 21.04.2024 10:48
Güncelleme Tarihi: 21.04.2024 10:48

İsrail ordusu, Batı Şeria’daki mülteci kampında 5 Filistinli’nin cenazesini alıkoydu

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Tulkerim kentinde yer alan Nur Şems Mülteci Kampı’nda öldürdüğü 5 Filistinli’nin cenazesini alıkoydu. Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail yetkilileri, Filistinli yetkililere bu durumu iletti.

Bu durum, İsrail ordusunun 2015’ten bu yana alıkoyduğu Filistinli sayısını 253’e çıkardı. Bu durum, bölgedeki gerginliği daha da artırdı.

Öte yandan, Filistin Kızılayı’ndan yapılan bir açıklamada, İsrail ordusunun sağlık ekiplerinin Nur Şems Mülteci Kampı’ndaki yaralılara ulaşmasını engellediği ve kamptan ayrılmalarını istediği belirtildi. Ayrıca, İsrail askerlerinin Filistin Kızılayı’na bağlı bir ambulans ekibini alıkoyduğu aktarıldı.

Bunun yanı sıra, İsrail ordusunun Tulkerim’deki Sabit Sabit Devlet Hastanesi girişinde Kızılay’a bağlı 2 görevliyi de alıkoyduğu ifade edildi. Bu durum, bölgedeki sağlık hizmetlerini daha da zorlaştırdı.

Öte yandan, WAFA’da İsrail ordusunun Tulkerim’deki saldırılarında 18 Nisan’dan bu yana 10’dan fazla Filistinli’nin yaralandığı kaydedildi. Bu durum, bölgedeki durumun ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

İsrail ordusundan yapılan bir açıklamada, ordunun Nur Şems Mülteci Kampı’na baskını sırasında 9 askerinin hafif ve orta dereceli yaralandığı ve tedavi altına alındığı belirtildi. İsrail ordu radyosu, 18 Nisan’da, Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Tulkerim kentindeki Nur Şems Mülteci Kampı’na yönelik “geniş çaplı askeri operasyon” başlatıldığını duyurmuştu.

İsrail ordusunun, Tulkerim ile Nur Şems Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırılarda iki günde 7 Filistinli yaşamını kaybetmişti. Bu durum, bölgedeki durumun ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.