Bist 100
10.767,85 0%
DOLAR
32,94 0,12%
EURO
35,38 -0,01%
ALTIN
2.455,71 -0,06%

İsrail Kemal Advan Hastanesi’nde yaralıların tedavi olmasına engel oldu, iki kişi öldü

İsrail askerleri, Gazze’nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesi’ne saldırarak, yaralı Filistinlilerin tedavisini engelledi. Hastanede iki kişi yaşamını yitirirken, sağlık personeli ve yaralılardan oluşan 70 kişi rehin alındı.

Yayın Tarihi: 14.12.2023 13:17
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 13:17

İsrail Kemal Advan Hastanesi’nde yaralıların tedavi olmasına engel oldu, iki kişi öldü

Gazze’de İsrail’in işgal saldırılarına karşı direnen Filistinliler, bir yandan da hayatta kalmak için mücadele ediyor. Ancak İsrail, Gazze’yi abluka altında tutarak, halkın temel ihtiyaçlarını karşılamasını engelliyor. İsrail, ayrıca Gazze’deki hastane ve sağlık kuruluşlarını da hedef alarak, yaralı ve hasta Filistinlilerin tedavisini imkansız hale getiriyor.

İSRAİL ASKERLERİ HASTANEYE BASKIN DÜZENLEDİ

Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya kentinde bulunan Kemal Advan Hastanesi, 12 Aralık’ta İsrail askerlerinin baskınına uğradı. İsrail güçleri, hastaneye girerek, sağlık personeline yaralılarla ilgilenmesi için izin vermedi. Bu nedenle hastanede iki yaralı hayatını kaybetti.

İsrail askerleri, ayrıca hastanede bulunan 2 bin 500 yerinden edilmiş kişiyi barınaklara tahliye etti. Yaralıları ise hastanenin 2. katında toplamaya zorladı.

Yaralılar, su, yiyecek, elektrik ve tıbbi malzeme gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bırakıldı. Hastane Müdürü Ahmed el-Kahlut ile sağlık personeli ve yaralılardan oluşan 70 kişi de İsrail tarafından alıkonuldu.

gazze

YOĞUN BAKIMDAKİ ÇOCUKLAR ÖLÜM TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

İsrail’in hastaneye baskını sırasında, yoğun bakım ünitesindeki 12 çocuğa süt verilmesini de engellediği ortaya çıktı. Elektriğin kesilmesi ve yaşam destek ünitelerinin durdurulması nedeniyle çocukların hayatını kaybedebileceği uyarısı yapıldı.

İsrail güçleri, yaralıları her türlü tıbbi malzeme ve ilaçtan mahrum Şifa Tıp Kompleksi’ne gönderdi. Bu durum, yaralılar için adeta idam anlamına geliyor. Zira Şifa Hastanesi, İsrail’in ablukası ve saldırıları nedeniyle ciddi bir krizle karşı karşıya. Hastanede yeterli personel, ilaç, malzeme ve elektrik bulunmuyor.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

İsrail, 7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yönelik ihlallere karşılık vermek için düzenlediği saldırılara, Gazze Şeridi’ne kapsamlı bir işgal operasyonuyla karşılık verdi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 8 bini çocuk, 6 bin 200’ü kadın olmak üzere, 18 bin 608 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 116’sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 445 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

gazze

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 286 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Lübnan’daki Hizbullah’ın sınır hattındaki çatışmalarında ise 23 Lübnanlı sivil, 100 Hizbullah mensubu ve 5 İsrailli sivil ile 6 İsrail askeri öldü.

Gazze’de silah zoruyla abluka altında yerinden edilen 1,9 milyon Filistinli, barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetlerinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor.