Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail’in okula beyaz fosfor bombasıyla saldırdı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 27. gününde devam ediyor. İsrail ordusu, Gazze’de binlerce Filistinlinin sığındığı Birleşmiş Milletler’e ait bir okula beyaz fosfor bombasıyla saldırdı. Saldırıda en az 5 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Yayın Tarihi: 02.11.2023 15:19
Güncelleme Tarihi: 02.11.2023 15:19

İsrail’in okula beyaz fosfor bombasıyla saldırdı

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını 27. günde de sürdürdü. İsrail savaş uçakları, binlerce kişinin sığındığı Şati Mülteci Kampı’na beyaz fosfor bombasıyla saldırdı. Saldırıda en az 5 kişi öldü çok sayıda kişi de yaralandı.

İsrail ordusu, 7 Ekim’de başlattığı Gazze’ye yönelik saldırılarda bugüne kadar 9 bini aşkın Filistinliyi öldürdü, 22 bin 219 kişiyi yaraladı. İsrail saldırılarında 3 bin 648’i çocuk, 2 bin 290’ı kadın olmak üzere sivil halkın büyük bir bölümü hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’ye karadan da sınırlı operasyonlar düzenlemeye başladı. İsrail’in Gazze’ye saldırısında son durum .

İSRAİL OKULU BEYAZ FOSFOR BOMBASIYLA VURDU

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, uluslararası toplumun çağrılarına rağmen durmuyor. İsrail ordusu, Gazze kentinin batısındaki Eş-Şati Mülteci Kampı’na saldırı düzenledi. Saldırıda, yerinden edilen binlerce Filistinlinin sığındığı, Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına ait (UNRWA) Ebu Asi okulunun çevresi de hedef alındı.

İsrail saldırısında en az 5 kişi öldürüldü, çok sayıda kişi yaralandı. İsrail ordusu saldırıyı beyaz fosfor bombası ve top mermileri ile düzenledi.

Beyaz fosfor bombası, yanıcı ve zehirli bir madde olan beyaz fosforun kullanıldığı bir silahtır. Beyaz fosfor, havayla temas ettiğinde alev alır ve yüksek sıcaklıkta yanar. Beyaz fosfor bombası, insanların cildine yapışarak derin yanıklara neden olur ve solunması halinde akciğerleri tahrip eder.

Beyaz fosfor bombasının sivil hedeflere karşı kullanılması uluslararası hukuka aykırıdır. İsrail daha önce de 2008-2009 yılında Gazze’ye düzenlediği saldırılarda beyaz fosfor bombası kullanmıştı.

FİLİSTİN DİRENİŞİ DEVAM EDİYOR

Filistin direnişi örgütleri de İsrail’e karşı roket ve füze saldırılarına devam ediyor. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esir olduğunu kaydetti.

İsrail ile Hizbullah arasında da çatışmalar yaşanıyor. Hizbullah, Lübnan sınırından İsrail’e roket saldırıları düzenliyor. İsrail ordusu da Hizbullah’ın mevzilerine hava saldırıları gerçekleştiriyor. İsrail ile Hizbullah arasındaki çatışmalarda 48 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

İşgal altındaki Batı Şeria’da da Filistinliler, İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına karşı direniyor. Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ise 130 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli yaralandı.

DÜNYADAN TEPKİLER

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. BM Güvenlik Konseyi (BMGK), acil olarak toplanarak Gazze’de ateşkes sağlanması için çağrıda bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını “korkunç” olarak nitelendirdi ve “sivillerin korunması için her türlü önlemin alınması” gerektiğini vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını “soykırım” olarak tanımladı ve İsrail’i kınadı.

Erdoğan, Türkiye’nin Filistin halkının yanında olduğunu belirtti ve Gazze’ye insani yardım gönderdi.

ABD Başkanı Joe Biden ise, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını desteklediğini açıkladı. Biden, İsrail’in kendini savunma hakkına sahip olduğunu söyledi ve Hamas’ı terör örgütü olarak tanımladı.

Biden, Gazze’de ateşkes sağlanması için çaba gösterdiğini de ifade etti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için umutların tükendiği bir dönemde gerçekleşiyor.

Filistin halkı, İsrail’in işgaline, baskısına ve zulmüne karşı direnmeye devam ediyor.

İsrail ise, uluslararası hukuku hiçe sayarak Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor.