Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail’in Kemal Advan Hastanesine baskın düzenledi! Erkekler toplanıp alıkonuldu, kadınlar ve çocuklar öldürüldü

İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırıları 67 gündür devam ediyor. İsrail güçleri, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesine baskın düzenleyerek, hastane personeli ve hastaları rehin aldı. Hastanede bulunan kadın ve çocukların bir kısmı ise İsrail’in bombalarıyla katledildi.

Yayın Tarihi: 12.12.2023 14:13
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 14:13

İsrail’in Kemal Advan Hastanesine baskın düzenledi! Erkekler toplanıp alıkonuldu, kadınlar ve çocuklar öldürüldü

İsrail güçleri, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde, birkaç gündür kuşatıp bombaladığı Kemal Advan Hastanesine bugün sabah saatlerinde baskın düzenledi. Baskın sırasında hastanede bulunan erkekleri, hastanenin avlusunda toplayan İsrail askerleri, onları alıkoydu. Hastanede çalışan sağlık personeli de rehineler arasındaydı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin hastaneye yönelik saldırılarının devam ettiğini ve hastanede bulunan kadın ve çocukların bir kısmının İsrail’in bombalarıyla katledildiğini söyledi.

Kudra, “İsrail, Gazze’de insanlık suçu işliyor. Hastane, sivil ve savunmasız insanların bulunduğu bir yerdir. İsrail, uluslararası hukuku ve insan haklarını hiçe sayarak, hastaneye saldırıyor.” dedi.

Kudra, Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kızılhaç Komitesine çağrıda bulunarak, hastanedeki vatandaşların kurtarılmasını ve korunmasını istedi.

Kudra, “İsrail güçleri, hastanenin güvenlik görevlisinin silahını teslim etmelerini istiyor. Bu, tamamen bir yalandır. Hastanede hiçbir silah bulunmuyor. İsrail, bu şekilde hastane baskınını meşrulaştırmaya çalışıyor.” diye konuştu.

gazze

HASTANE, İSRAİL’İN HEDEFİNDEYDİ

Kemal Advan Hastanesi Müdürü Ahmed el-Kahlut, dün, İsrail ordusunun hastaneyi tanklarla kuşattığını ve hastaneye çıkan tüm yolları hedef aldığını belirtmişti.

Kahlut, “Hastaneye girip çıkmaya çalışan herkesi hedef alan İsrail ordusu, hastanedeki doğum ve kadın hastalıkları bölümünü vurdu. Bu saldırıda iki kadın, çocuklarıyla birlikte şehit oldu. Yaralanan bir kadının da ayağı kesilmek zorunda kaldı.” demişti.

Kahlut, hastanenin elektrik, su ve ilaç gibi temel ihtiyaçlarının da kalmadığını, hastaların hayatlarının tehlikede olduğunu söylemişti.

Kahlut, “Hastanemiz, Gazze’deki en büyük ve en önemli hastanelerden biridir. Burada binlerce hasta tedavi görüyor. İsrail, hastanemizi hedef alarak, Gazze halkına büyük bir darbe vuruyor.” ifadelerini kullanmıştı.

gazze

GAZZE’DE DURUM GİTTİKÇE KÖTÜLEŞİYOR

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik hava, kara ve denizden saldırılarını sürdürüyor. İsrail’in saldırılarında şu ana kadar 18 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti, yaklaşık 50 bin Filistinli de yaralandı.

Gazze’deki altyapı ve binalar da büyük hasar gördü. Gazze halkı, elektrik, su, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlardan yoksun bir şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

gazze