İsrail’in işgaline karşı BM’den sert tepki: İsrail işgal ettiği bir bölgede meşru müdafaa hakkı iddia edemez

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını uluslararası hukuka aykırı ve savaş suçu olarak nitelendirdi. Albanese, İsrail’in işgal ettiği topraklardan gelen tehdide karşı meşru müdafaa hakkı olmadığını vurguladı.

İsrail’in işgaline karşı BM’den sert tepki: İsrail işgal ettiği bir bölgede meşru müdafaa hakkı iddia edemez

Birleşmiş Milletler Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve savaş suçları işlediğini söyledi. Albanese, İsrail’in işgal ettiği topraklardan gelen tehdide karşı meşru müdafaa hakkı olmadığını dile getirdi.

The Australian gazetesinin haberine göre, Albanese, Avustralya Ulusal Basın Kulübü’nde yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze’ye yönelik “amansız” bombardımanında orantılılığı göz ardı ettiğini söyledi. Albanese, İsrail’in “Filistin halkına karşı soykırım suçu işleyebileceğine” ilişkin oldukça gerçek bir endişenin olduğunu belirtti.

Albanese, Filistinlilerin en önemli “varoluşsal tehdit” ile karşı karşıya bulunduğunu ve uzun süredir “topraklarına el koyma ve zorla yerinden etme gibi şiddet içeren bir yapıya” maruz kaldığını ifade etti.

Albanese, “7 Ekim’den önce de savaş suçları işleniyordu. Yaygın ve sistematik olduğunda bu sadece bir savaş suçu değil, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.” dedi.

İSRAİL, İŞGAL ETTİĞİ TOPRAKLARDA KOLONİ İNŞA EDİYOR

Albanese, İsrail’in, 1967’den bu yana işgal altındaki Filistin topraklarında başlı başına bir savaş suçu olan 300 koloni inşa ettiğini kaydetti.

Albanese, “İsrail, işgal ettiği bir bölgeden kaynaklanan bir tehdide karşı meşru müdafaa hakkının olduğunu iddia edemez.” diye konuştu.

ULUSLARARASI TOPLUM NEDEN SESSİZ?

Albanese, uluslararası toplumu, bu kriz karşısında neredeyse “tamamen felç” olmakla eleştirdi. Albanese, “BM’nin, kuruluşundan bu yana en büyük siyasi ve insani başarısızlığını yaşadığını” söyledi.

,