Bist 100
10.425,27 0%
DOLAR
32,71 1,34%
EURO
34,96 0,15%
ALTIN
2.437,49 2,45%

İsrail’in Hamas iddiası çürütüldü: Tutuklananlar sivil

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, İsrail’in Han Yunus’ta Hamas üyelerini yakaladığı yönündeki iddiasının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Tutuklananların arasında gazeteciler, yaşlılar ve çocuklar olduğu ortaya çıktı.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 17:52
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 17:52

İsrail’in Hamas iddiası çürütüldü: Tutuklananlar sivil

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde devam eden saldırılarının ardından sosyal medyada bazı görüntüler paylaşarak, Han Yunus’ta çok sayıda Hamas üyesini yakaladığını iddia etti. Ancak bu iddia, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yalanlandı.

İSRAİL’İN KANITI YOK

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail’in propaganda hesapları tarafından yayılan görüntülerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Merkez, İsrail’in, gözaltına alınanların Hamas üyesi olduğuna dair herhangi bir kanıt sunamadığını, aksine tutukluların sivil olduğunu gösteren deliller olduğunu vurguladı.

Merkez, gözaltıların iddia edildiği gibi Han Yunus’ta değil, Beyt Lahya’da yapıldığını, tutuklular arasında gazeteci Diaa El Kahlot ve akrabalarının yanı sıra yaşlı ve çocukların da bulunduğunu bildirdi.

İSRAİL MEDYASI DA YALAN SÖYLEDİ

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, İsrail medyasının da görüntüleri çarpıtarak servis ettiğini ifade etti.

Merkez, görüntülerin kaynağının İsrailli savaş muhabiri Itay Blumental olduğunu, Blumental’in görüntüleri “Gazze Şeridi’nde teslim olan çok sayıda kişi IDF tarafından tutuklandı. Şimdi bu kişilerden herhangi birinin Hamas veya İslami Cihad’a üye olup olmadığı kontrol edilecek” notuyla paylaştığını aktardı.

Merkez, İsrail medyasının da görüntüleri “Cebeliye bölgesinde Filistinli erkekler IDF’ye teslim oldu” şeklinde yayınladığını, ancak bunun da doğru olmadığını belirtti. Merkez, bölgedeki gazetecilerin, İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bir okula sığınan Filistinli sivilleri tutuklayarak üzerlerindeki elbiseleri zorla çıkardığını bildirdiğini kaydetti.

TUTUKLANAN GAZETECİ DE VAR

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, görüntülerde üstü çıkarılarak elleri bağlananlardan birinin El Arabi muhabiri Diaa El Kahlot olduğunu tespit ettiğini duyurdu.

Merkez, yayın kuruluşunun, Kahlot’un, Beyt Lahya’daki Pazar Caddesi’nde kardeşleri ve akrabalarıyla gözaltına alındığını doğruladığını bildirdi.

Merkez, ayrıca Cenevre merkezli Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları İzleme Örgütü (Euro-Med) Başkanı Ramy Abdu’nun, 7 Aralık’ta gözaltına alınanların Filistinli siviller olduğunu, aralarında 15 yaşında çocukların ve 60-65 yaşındaki yaşlıların olduğunu açıkladığını hatırlattı.

gazze

İSRAİL’İN İNSANLIK SUÇU

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, İsrail’in, Gazze Şeridi’nde sivil halka yönelik saldırılarını ve hak ihlallerini gizlemek için yalan haberler yaydığını vurguladı. Merkez, İsrail’in, uluslararası hukuku ve insan haklarını hiçe sayarak, Filistinli sivilleri tutuklayarak, işkenceye maruz bırakarak ve öldürerek insanlık suçu işlediğini belirtti.

Merkez, İsrail’in, Gazze Şeridi’nde yaşanan dramı dünyadan saklamak için medyayı da hedef aldığını, gazetecilerin çalışmalarını engellediğini, basın merkezlerini bombaladığını ve muhabirleri tutukladığını kaydetti.

Merkez, İsrail’in, Gazze Şeridi’nde sürdürdüğü saldırılarda 7 Ekim’den bu yana 17 binden fazla Filistinli sivilin hayatını kaybettiğini, 41 bini aşkın kişi yaralandı.

72 bin kişi evsiz kaldı ve altyapının büyük ölçüde tahrip edildi.

İsrail’in, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına derhal son vermesi, Filistinli sivillerin haklarını koruması ve uluslararası toplumun da bu konuda harekete geçmesi çağrında bulundu.