Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail’in Gazze’ye katliamı sürüyor: Gece boyu süren saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı var

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne hava ve kara saldırılarını aralıksız sürdürüyor. Saldırılarda çok sayıda Filistinli hayatını kaybediyor veya yaralanıyor. İsrail’in işgaline karşı direnen Hamas ise İsrail’e ağır darbeler vuruyor. Gazze'nin merkezi ile Refah kentine düzenlediği hava saldırısında çok sayıda kişi öldü ve yaralanlar oldu.

Yayın Tarihi: 09.12.2023 10:07
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 10:07

İsrail’in Gazze’ye katliamı sürüyor: Gece boyu süren saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı var

İsrail, Gazze Şeridi’ni işgal etmek için başlattığı saldırılarda sivil halkı hedef almaya devam ediyor. İsrail uçakları ve tankları, Gazze’nin farklı noktalarına bomba yağdırıyor. Saldırılarda çok sayıda ev, hastane, okul ve cami yıkılıyor veya hasar görüyor. Enkaz altında kalan binlerce Filistinli ise kurtarılmayı bekliyor.

İsrail’in saldırılarında, en az 7 bin 112’si çocuk, 4 bin 885’i kadın olmak üzere 17 bin 487 Filistinli hayatını kaybetti. Yaralananların sayısı ise 40 bini aştı. Gazze’de sağlık sistemi çökerken, ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşanıyor. Gazze’deki 2 milyon nüfusun yüzde 90’ı elektrik, su ve gıda gibi temel ihtiyaçlardan mahrum.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını artırarak sürdürüyor. Son 24 saatte düzenlenen hava ve topçu saldırılarında en az 50 Filistinli hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı. İsrail güçleri, sivil yerleşim yerlerini, hastaneleri ve okulları hedef alarak uluslararası hukuku ihlal ediyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin farklı noktalarına yönelik hava saldırılarını yoğunlaştırdı. Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail uçaklarının, Gazze Şeridi’nin merkezi ile Refah kentine düzenlediği hava saldırısında çok sayıda ölen ve yaralanan oldu.

İsrail savaş uçaklarının, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde Şiteyvi ile Tahravi ailelerine ait evleri bombalaması sonucu 11 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Ölenler arasında çocuklar ve kadınlar da bulunuyor.

İsrail’in Gazze’nin merkezindeki Sahabe Tıp Kompleksi civarındaki Hammad ve Ataallah ailelerine ait meskun evleri bombalaması sonucu da çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve yaralandı. Bombalanan evlere yakın bölgede İsrail ordusuna ait tankların olması nedeniyle enkaz altındaki ölü ve yaralılara ulaşılamıyor.

GAZZE’DE SİVİL HEDEFLER VURULUYOR

İsrail güçleri, Gazze Şeridi’nde sivil hedefleri vurmaya devam ediyor. İsrail topçu birlikleri, Han Yunus’un güneyinde Neccar ve Hamuda ailelerine ait evleri hedef alması sonucu da çok sayıda Filistinlinin ölümüne ve yaralanmasına yol açtı.

İsrail topçu birlikleri ayrıca gece boyunca Han Yunus’ta birçok yeri hedef aldı. Saldırılarda çok kişi öldü ve yaralandı. İsrail güçleri, Gazze Şeridi’ndeki okul, hastane, cami ve medya kuruluşlarını da bombalayarak uluslararası hukuku ihlal ediyor.

gazze

GAZZE'DE SON DURUM

İsrail’in Gazze’ye saldırıları, 7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e kapsamlı saldırı düzenlemesiyle başladı.

Hamas, İsrail’in askeri ve sivil hedeflerine roket, füze ve insansız hava aracı (İHA) saldırıları gerçekleştirdi. İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.Hamas, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını durdurması ve işgali sonlandırması için bir dizi şart ileri sürdü. Bu şartlar arasında, Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılması, Filistinli tutukluların serbest bırakılması, Mescid-i Aksa ve Kudüs’teki Yahudi yerleşimlerine yönelik saldırıların son bulması yer alıyor. İsrail ise Hamas’ın şartlarını reddediyor ve Gazze’ye saldırılarını sürdürüyor.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar, uluslararası toplumun arabuluculuk girişimlerine rağmen sona ermiyor. Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya gibi ülkeler ve kuruluşlar, taraflara ateşkes çağrısında bulunuyor. Ancak İsrail, ateşkes tekliflerini kabul etmiyor ve Gazze’ye saldırılarını yoğunlaştırıyor.

gazze

GAZZE’YE DESTEK PROTESTOLARI

Gazze’de yaşanan insanlık dramı, dünyanın dört bir yanındaki Filistinlileri ve onlara destek veren milyonlarca insanı harekete geçirdi.

Filistinliler, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına karşı direniyor. Filistinlilerin yanında duran Arap ve Müslüman ülkeler, İsrail’i kınayarak Gazze’ye insani yardım gönderiyor. Dünyanın birçok ülkesinde ise İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto eden gösteriler düzenleniyor.

HİZBULLAHİLE İSRAİL ARASINDAKİ ÇATIŞMALAR

İsrail’in Gazze’ye saldırıları, bölgedeki güç dengelerini de değiştiriyor. İsrail ile Lübnan Hizbullahı arasında sınır hattında düşük yoğunluklu çatışmalar yaşanıyor.

Hizbullah, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını durdurması için uyarıyor ve Filistinlilere destek veriyor. İran ise İsrail’e karşı Hamas’a silah ve mühimmat sağlıyor.

TÜRKİYE FİLİSTİN’İN YANINDA

Türkiye ise Gazze’ye insani ve siyasi destek veriyor ve İsrail’i uluslararası platformlarda şiddetle eleştiriyor.

gazze

İsrail’in Gazze’ye saldırıları, Filistin meselesinin çözümü için yeni bir fırsat da sunuyor. Filistinliler, İsrail’in işgaline karşı birlik ve dayanışma içinde mücadele ediyor. 

Filistin yönetimi, İsrail ile yapılan anlaşmaları askıya alarak Filistin devletinin tanınması için çalışıyor. Filistin davasına destek veren ülkeler, İsrail’i yaptırımlarla cezalandırmak için harekete geçiyor. Filistin sorununun adil ve kalıcı bir şekilde çözülmesi için uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk alması gerekiyor.