Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

İsrail’in Gazze katliamına 5 ülke UCM’den hesap sorma talebinde bulundu

İsrail’in Gazze’ye yönelik işgal ve saldırılarının soruşturulması için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) başvuran ülke sayısı 5’e yükseldi. Güney Afrika, Bolivya, Bangladeş, Komorlar Devleti ve Cibuti, İsrail’in Gazze’de işlediği savaş suçlarına ilişkin UCM Savcılığı’na başvuruda bulundu.

Yayın Tarihi: 18.11.2023 17:31
Güncelleme Tarihi: 18.11.2023 17:31

İsrail’in Gazze katliamına 5 ülke UCM’den hesap sorma talebinde bulundu

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 43 gündür devam ederken, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) üye olan 5 ülke, İsrail’in Gazze’ye yönelik işgal ve saldırılarının soruşturulması için UCM Savcılığı’na başvurdu. Güney Afrika, Bolivya, Bangladeş, Komorlar Devleti ve Cibuti, İsrail’in Gazze’de işlediği savaş suçlarına ilişkin UCM Savcılığı’ndan hesap sormasını istedi.

UCM’nin internet sitesinde yapılan açıklamada, söz konusu ülkelerin başvurularının bugün UCM Savcılık Ofisi’ne iletildiği bildirildi. Açıklamada, UCM Roma Statüsü’ne göre, bir taraf devletin, başka bir taraf devletin topraklarında işlenen suçların araştırılması için Savcılığa, soruşturma yapması adına başvurabileceği hatırlatıldı.

UCM Savcılığı, 3 Mart 2021 tarihinde Filistin Devleti’ndeki duruma ilişkin soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında, 13 Haziran 2014 tarihinden bu yana Gazze, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da işlenen Roma Statüsü suçları kapsamına girebilecek eylemler inceleniyor.

UCM Savcılığı, yeni Başsavcı Kerim Han’ın göreve gelmesinin ardından Filistin Devleti’ndeki durumla ilgili soruşturmayı ilerletmek üzere özel bir ekip kurduğunu ve bu ekibin Filistin’e işlenen suçlarla ilgili kilit paydaşlardan bilgi ve iletişim toplama, muhafaza etme ve analiz etme konusunda yetkilendirildiğini duyurdu.

UCM Savcılığı, bugüne kadar kendilerine önemli miktarda bilgi ve kanıt ulaştığını, ayrıca hayatta kalanlarla görüşmek, sivil toplum örgütlerini dinlemek ve ilgili ulusal muhataplarla temas kurmak üzere Filistin Devleti ve İsrail’i ziyaret etme çabalarını da sürdüreceğini belirtti.

UCM, daha önce de Ukrayna’da işlenen suçların soruşturulması için 39 ülkenin başvurusunu kabul etmiş ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında savaş suçu gerekçesiyle yakalama kararı çıkarmıştı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik işgal ve saldırıları 7 Ekim’de başlamıştı. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Filistinlilere ve kutsal değerlerine yönelik ihlallerine karşılık vermek için kapsamlı saldırılar düzenlemiş, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlatmıştı.

İsrail saldırılarında Gazze’de 12 bini aşkın kişi hayatını kaybederken, İsrail’de de 1200 kişi öldü. Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı hastaneler İsrail ordusu tarafından vuruldu veya zorla tahliye edildi. İsrail ordusu ile Hizbullah arasında da Lübnan sınırında çatışmalar yaşandı.