Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

İsrail’in Gazze katliamı devam ediyor: Onlarca Filistinli hayatını kaybetti

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde sivil yerleşim yerlerini bombalamaya devam ediyor. Gece boyunca düzenlenen saldırılarda onlarca Filistinli öldürüldü, yüzlercesi yaralandı. Bazı hastaneler de İsrail’in hedefi oldu.

Yayın Tarihi: 05.12.2023 09:40
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 09:40

İsrail’in Gazze katliamı devam ediyor: Onlarca Filistinli hayatını kaybetti

İsrail 1 Aralık'ta insani aranın sona ermesiyle birlikte Gazze'ye yönelik kanlı saldırılarını daha da arttırdı. İsrail Çocuk, kadın yaşlı, sivil ayrımı gözetmeden herkesi katletmeye devam ediyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin kuzey ve güney bölgelerinde evleri ve binaları hedef alarak onlarca Filistinliyi öldürdü. Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, Gazze kentindeki Şeyh Rıdvan Mahallesi’nin güneyinde el-Yazici ailesine ait binayı hedef alarak aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kişiyi öldürdü ve yaraladı. Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus Mülteci Kampı’nda da İsrail ordusunun bir evi bombalaması sonucu çok sayıda Filistinli öldürüldü ve yaralandı.

İsrail’in, çevresini yoğun bombardımana tuttuğu Han Yunus’ta yer alan Dar es-Selam Hastanesi’ndeki doktorlar ve hastalar, kurtarılma çağrısı yaptı.

gazze

İsrail ordusunun bölgeyi yoğun bir şekilde bombalamasının ardından çok sayıda yerinden edilmiş Filistinli, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya beldesinde bulunan Kemal Advan Hastanesi’nde toplandı.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün “insani ara” verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı.

İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakılmıştı.

gazze

İsrail ordusu ,1 Aralık’ta "insani ara"nın bitmesinin hemen ardından Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bin 899’a yükseldi.

İsrail’de ise 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, Gazze Şeridi’ne düzenlenen kara saldırılarında 75, Lübnan sınırında ise 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail ordusunun 8 Ekim’den bu yana Lübnan’ın güneyine yönelik saldırılarında 22 sivil hayatını kaybederken, Hizbullah ile sınırda girdiği çatışmalarda ise 89 Hizbullah mensubu öldü.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, uluslararası toplumun tepkisine ve barış çağrılarına rağmen devam ediyor. Filistin halkı ise direnişini sürdürüyor.