Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,1 0,18%
EURO
33,7 0,16%
ALTIN
2.022,62 0,01%

İsrail’in Gazze Katliamı: Cibaliya Mülteci Kampı’nda 100’den fazla şehit

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, kuzeydeki Cibaliya Mülteci Kampı’na düzenlediği hava saldırısında 100’den fazla Filistinli şehit oldu. Saldırıda onlarca kişi de yaralandı, çok sayıda kişi enkaz altında kaldı.

Yayın Tarihi: 02.12.2023 15:08
Güncelleme Tarihi: 02.12.2023 15:08

İsrail’in Gazze Katliamı: Cibaliya Mülteci Kampı’nda 100’den fazla şehit

Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan haberde, İsrail’in öğle vakitlerinde Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’na bomba yağdırdığı belirtildi. Saldırıda 100’ün üzerinde Filistinli şehit oldu, onlarca kişi yaralandı, çok sayıda kişi de enkaz altında kaldı.

Cibaliya Mülteci Kampı, Gazze Şeridi’nin en büyük mülteci kamplarından biridir. 1948 yılında İsrail’in işgali sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan Filistinliler tarafından kurulmuştur. Kamp, yaklaşık 120 bin kişinin yaşadığı dar ve kalabalık bir alandır. Kampın sakinleri, İsrail’in ablukası ve saldırıları nedeniyle büyük zorluklar yaşamaktadır.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

İsrail, 7 Ekim’de Gazze Şeridi’ne ve Lübnan’a saldırılarını başlatmıştı. Bu saldırılarda sadece siviller değil, gazeteciler, sağlık çalışanları, çocuklar ve kadınlar da hedef alındı.

İsrail, Gazze Şeridi’nde hastaneleri, okulları, camileri, elektrik santrallerini, su depolarını ve altyapıyı da vurdu. Gazze Şeridi’nde yaşayan 2 milyon Filistinli, elektrik, su, gıda ve ilaç sıkıntısı çekiyor.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aştı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 248 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusunun 8 Ekim’den bu yana Lübnan’ın güneyine yönelik saldırılarında 22 sivil hayatını kaybederken, Hizbullah ile sınırda girdiği çatışmalarda ise 86 Hizbullah mensubu öldü.

HAMAS İLE İSRAİL ARASINDAKİ ESİR TAKASI MUTABAKATI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün “insani ara” verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı.

İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı.

İsrail ordusu ,1 Aralık’ta “insani ara"nın bitmesinin hemen ardından Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.