Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail’in Gazze’deki esirleri kurtarma çabası fiaskoyla bittiğini itiraf etti

İsrail ordusu, Hamas’ın elinde tuttuğu esirleri kurtarmak için Gazze Şeridi’ne düzenlediği gizli operasyonun başarısızlıkla sonuçlandığını ve iki askerin ağır yaralandığını itiraf etti. Hamas ise operasyonda bir İsrailli esirin öldürüldüğünü ve İsrail güçlerinin kanlı bir şekilde geri çekildiğini iddia etti.

Yayın Tarihi: 09.12.2023 16:37
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 16:37

İsrail’in Gazze’deki esirleri kurtarma çabası fiaskoyla bittiğini itiraf etti

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in "kurtarma girişimi"ne ilişkin çarpıcı bir video yayınladı. Videoda, İsrail güçlerinin ambulans kullanarak sızdığı ve esir tutulan Sa’ar Baruch isimli askeri kurtarmaya çalıştığı ancak çatışmaya girerek geri püskürtüldüğü görüldü. Videonun sonunda ise Baruch’un kanlar içindeki cesedinin görüntüsü yer aldı.

BARUCH’UN SON SÖZLERİ

Videoda ayrıca Baruch’un ölmeden önceki son sözleri de yer aldı. Baruch, 24 yaşında olduğunu, 7 Ekim’de esir alındığını, evinin Be’eri isimli İsrail yerleşim yerinde olduğunu, 40 gündür Gazze’de esir tutulduğunu ve eve dönmek istediğini anlattı. Baruch’un sesi korku ve üzüntü doluydu.

İSRAİL ORDUSUNDAN AÇIKLAMA

İsrail ordusu ise yaptığı yazılı açıklamada, perşembe gecesi Hamas’a ait bir yere baskın düzenlediğini, İsraillilerin kaçırılması ve esir alınmasına iştirak eden silahlı kişilerin etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Nerede gerçekleştiği belirtilmeyen operasyonda iki askerin ağır yaralandığını bildiren ordu, esirlerin kurtarılamadığını da kabul etti.

ESİR KRİZİ NASIL BAŞLADI?

İsrail ile Hamas arasındaki esir krizi, 7 Ekim’de Gazze Şeridi’nde İsrail güçleriyle Hamas militanları tarafından başlatılan saldırı ile başladı. Saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, ellerinde 200 ile 250 arasında esir bulunduğunu söyledi.

 İsrail ise Hamas’ın elindeki esirleri kurtarmak için Gazze’ye yönelik operasyonlar düzenlemeye başladı. Ancak bu operasyonlar hem İsrail hem de Hamas için ağır kayıplara yol açtı.