Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail’in Batı Şeria’daki kanlı saldırıları: 2 Filistinli şehit, naaşları gasp edildi

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’da 2 Filistinliyi daha katlederek naaşlarını alıkoydu. İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te şehit edilen Filistinlilerin sayısı 256’ya çıktı.

Yayın Tarihi: 04.12.2023 11:19
Güncelleme Tarihi: 04.12.2023 11:19

İsrail’in Batı Şeria’daki kanlı saldırıları: 2 Filistinli şehit, naaşları gasp edildi

İsrail güçleri, Filistin halkına yönelik saldırılarını sürdürüyor. Bugün sabah saatlerinde Batı Şeria’nın kuzeyindeki Kalkilya kentinde Filistinlilere ateş açan İsrail askerleri, 2 Filistinliyi şehit etti. İsrail güçleri, şehit olan Filistinlilerin naaşlarını da gasp ederek götürdü.

Filistin Sağlık Bakanlığı, şehit olan Filistinlilerin isimlerini henüz açıklamadı. İsrail güçleri, daha önce de Filistinlilerin naaşlarını alıkoyarak ailelerine teslim etmemişti.

İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te şehit edilen Filistinlilerin sayısı 256’ya yükseldi. Bu yıl içinde İsrail’in saldırılarında şehit olan Filistinlilerin sayısı ise 464 oldu.

gazze

KALKİLYA’DA BASKIN VE ÇATIŞMA

İsrail güçleri, bugün sabah Kalkilya kentinin Kefr Saba Mahallesi’ne baskın düzenledi. İsrail askerleri, bir evi kuşatarak içeridekileri gözaltına almak istedi. Buna tepki gösteren Filistinliler, İsrail askerleriyle çatışmaya girdi.

Çatışma sırasında İsrail askerleri, Filistinlilere gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı. İsrail askerleri, mahalleden çekilirken bir Filistinliye ait aracı da alarak götürdü.

Olay yerinde inceleme yapan Filistinliler, kan izleri ve boş kovanlar buldu. İsrail askerlerinin, şehit ettiği Filistinlilerin naaşlarını nasıl götürdüğü ise bilinmiyor.

gazze

CENİN’DE EVLERE BASKIN

İsrail güçleri, ayrıca Batı Şeria’nın Cenin kentine 30 askeri araçla girdi. İsrail askerleri, Filistinlilere ait evlere baskın düzenleyerek bazı kişileri gözaltına aldı.

Baskına tepki gösteren Filistinliler, İsrail askerlerine taş ve molotof kokteyli attı. İsrail askerleri, Filistinlilere karşılık olarak gerçek mermi ve ses bombası kullandı. Çıkan çatışmada yaralanan olup olmadığı henüz netleşmedi.

İsrail askerleri, Batı Şeria’daki birçok belde ve mülteci kampına da baskın düzenledi. Baskınlarda çok sayıda Filistinli gözaltına alındı.

İSRAİL’İN İŞGAL VE SALDIRILARI

İsrail, 1967’den bu yana Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi’ni işgal altında tutuyor. İsrail, işgal ettiği topraklarda Yahudi yerleşim birimleri inşa ederek Filistinlilerin haklarını ihlal ediyor.

İsrail, ayrıca Filistinlilere yönelik saldırılarını da sık sık artırıyor. İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, Filistinlilere karşı şiddet, baskı, tutuklama, yaralama ve öldürme gibi insanlık dışı uygulamalarda bulunuyor.

Filistin halkı ise İsrail’in işgaline ve saldırılarına karşı direnişini sürdürüyor. Filistinliler, hak ve özgürlükleri için mücadele ediyor. Filistinliler, uluslararası toplumdan da İsrail’e karşı tavır almasını ve destek olmasını bekliyor.